Nagroda w konkursie „Racibórz prozą zaczarowany” trafiła na Wyspy Brytyjskie
„Mgła” nadesłana z Birmingham oraz „Wielki Piątek” z Krakowa znalazła się wśród zwycięzców VIII edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”. Wieczór literacki w raciborskiej bibliotece uświetniło spotkanie autorskie z Andrzejem Michałem Derwiszem.
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany” organizowany jest co roku przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Celem konkursu jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą wśród lokalnej społeczności. Tematem tegorocznej edycji była parafraza tytułu znanego klasyka: „Racibórz w czasach zarazy”. Konkurs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.
Od nastolatka po seniora
Uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu odbyło się 5 listopada. Kapituła konkursu omówiła nadesłane prace i obszernie uzasadniła wybór laureatów. W tym roku nie przyznano pierwszej nagrody, jednak zamiast tego, nagrodami pieniężnymi nagrodzono ex aequo dwa II miejsca oraz dwa III miejsca.
Na konkurs wpłynęło 19 prac. Na liście miejscowości, skąd pochodzą autorzy prac, znalazły się: Racibórz (3), Wieliczka, Kraków (2), Bytom, Przeźmierowo, Rybnik (2), Nowa Dęba, Maków, Józefosław, Opole, Katowice, Krzanowice, Kobyla, Suwałki i Birmingham (Wielka Brytania). Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs ma 62 lata, najmłodszy 17.
Mgła i apokalipsa
Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, dr Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu, Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu, po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN – nie przyznano
II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Paweł Kostrzewa – Mgła (Birmingham)
II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Tomasz Figiel – Wielki Piątek (Kraków)
III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Luan Smolarz – Racibórz w czasach zarazy (Maków)
III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Anna Kokot-Nowak– Apokaliptyczne nożyce żywotów (Przeźmierowo)
Wyróżnienia książkowe:
Monika Turoń – Racibórz w czasach zarazy. Fragment księgi raciborskich mitów (Rybnik)
Sebastian Adamski – Ratibor (Nowa Dęba)
Maria Kocot – Ratibor 1918 – odcienie zarazy (Bytom)
Nagrodzone i wyróżnione prace znaleźć można na stronie internetowej biblioteki pod linkiem: https://tiny.pl/9wkdv
Derwisz i Przybysze
Gościem specjalnym uroczystości rozdania nagród w konkursie był Andrzej Michał Derwisz. Były współpracownik „Nowin Raciborskich”, z wykształcenia dziennikarz i prawnik, zaś z przekonania pasjonat kosmosu, astronomii oraz pisarz. O swojej najnowszej książce „Przybysze” pisze: „Wszechświat kryje w sobie tajemnice, których ludzkość nigdy nie powinna poznać”. Wcześniej autor wydał zabawną powieść sci-fi „Pierdołolandia”, w której dominuje zdrowa kpina i absurd.
Podczas spotkania autor opowiedział o początkach swojej fascynacji kosmosem i pisarskiej pasji. Przeczytał też fragmenty obydwu książek, które stały się tematem do obszernego autorskiego komentarza oraz wywołały dyskusję publiczności.
(red.)