Tyrmand na jazzowo przy urodzinach Grupy bez Nazwy
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na koncert jubileuszowy zespołu Grupa bez Nazwy, który odbędzie się 26 listopada (piątek) w sali widowiskowej RCK RDK o 18.00.
Podczas koncertu usłyszymy zarówno utwory w wykonaniu jubilatów, jak i zaproszonych gości: Agnieszki Kawulok wraz z Jarosławem Hanikiem oraz Silesian Jazz Daughters z Adamem Jarzmikiem. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa IPN-u pt. Leopold Tyrmand – o stylu bycia w „kontrze”, a także spotkanie z jej autorem Mikołajem Wolskim. Wstęp wolny. Wejściówki do nabycia w kasie RCK RDK (ul. Chopina 21).
Założyciele odeszli, ale zespół gra
GRUPA BEZ NAZWY powstała w 1970 roku w świetlicy Cukrowni Racibórz z inicjatywy kierownika tej placówki – Huberta Pacharzyny, a także M. Kempanowskiego i J. Tyszkiewicza. Po reaktywacji w D.K. „Strzecha” zespół tworzyli: Jan Szymków (trąbka), Jerzy Pistelok (saksofon tenorowy i klarnet), Jan Ploch (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Marek Nowacki (perkusja) i Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe). Zespół w swojej historii nagrał kilka audycji w Radiu Opole, występował w TV Katowice, nagrał płytę jubileuszową, koncertował w kraju i za granicą w Czechach, Niemczech i na Słowacji. W 2009 roku odeszli na zawsze Antoni Kucznierz i Jan Szymków, w 2010 roku Jerzy Pistelok, zaś w 2016 roku Jan Ploch.
26 listopada Grupa Bez Nazwy wystąpi w składzie: Stefan Konopnicki – bas, Tadeusz Widota – perkusja, Jan Latka – klawisz, Krzysztof Fulneczek – gitara, Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal, Agnieszka Kawulok – wokal. W repertuarze grupy znajdują się największe standardy jazzowe, zarówno instrumentalne jak i instrumentalno-wokalne.
Brzmią jak jeden głos
SILESIAN JAZZ DAUGHTERS to zespół, w skład którego wchodzą niezwykle uzdolnione a do tego świetnie prezentujące się na scenie wokalistki: Alicja Ploch-Burda, Joanna Skowyra, Paulina Świerczek. W ich żyłach płynie jazz i swing, czego wyraz dają podczas swoich koncertów.
Tercet zawiązał się przy Raciborskim Centrum Kultury w styczniu 2021 roku, a już po kilku miesiącach wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Mikrofon Siemiona” w Siemianowicach Śląskich. Zdobył 1 miejsce, otrzymując główną nagrodę. Zespół tworzą trzy wokalistki, śpiewające w trzygłosie i brzmiące jak jeden głos. W ich repertuarze znajdują się światowe i polskie utwory w jazzowych i swingowych aranżacjach Adama Jarzmika.
Lubuje się w minimalizmie
Agnieszka Kawulok jest wokalistką i pedagogiem. Ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej o specjalności wokalistyka jazzowa. Kawulok jest laureatką znaczących festiwali muzycznych w dziedzinie piosenki poetyckiej, artystycznej, filmowej. Koncertując z wieloma formacjami w kraju i za granicą, najbardziej lubuje się w minimalizmie wykonawczym, najchętniej muzykując w towarzystwie fortepianu lub gitary. W przeszłości wokalistka raciborskiego zespołu wokalnego Miraż, aktualnie współpracuje z raciborską Grupą Bez Nazwy.
IPN pokaże wystawę
Autorami scenariusza wystawy o Leopoldzie Tyrmandzie są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wystawa będzie prezentowana do połowy grudnia 2021 r. Miniony rok był ogłoszony przez Sejm rokiem Leopolda Tyrmanda. Raciborskie Centrum Kultury włączyło się weń prezentując w ramach DKF-u film pt. Pan T. Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku. Był wielkim propagatorem jazzu.
(red.)