16 trudnych spraw Rafako. Jeśli spółka ich nie załatwi, nie będzie inwestora
Wstępna umowa inwestycyjna jest najeżona warunkami. Niespełnienie któregoś z tych wymogów może obrócić wniwecz pozyskanie inwestora przez Rafako. Bez niego spółka z Raciborza, wciąż największy pracodawca w mieście, nie przetrwa w obecnym kształcie.
Inwestycja w Rafako?
Tak, ale pod wielorami warunkami
12 listopada Rafako, Polski Fundusz Rozwoju* i Polimex-Mostostal podpisały wstępne warunki umowy inwestycyjnej dotyczącej Rafako.
Potencjalni inwestorzy zamierzają kupić akcje Rafako, które należą do PBG*. Ponadto Rafako otrzyma w formie pożyczki lub obligacji 31 mln zł na rozwój. Umowa wejdzie w życie po spełnieniu 16 warunków zawieszających. Oto one:
1. Rafako porozumie się z Tauronem w celu ograniczenia ryzyka związanego z realizacją projektu Jaworzno.
2. Rafako porozumie się z Tauronem i uzgodni warunki zlecenia lub rozliczenia prac dodatkowych, które zostaną wykonane na bloku energetycznym, a także sprzeda części zamienne i narzędziownię niezbędną do funkcjonowania nowego bloku w Jaworznie.
3. Rafako rozliczy z Gaz-Systemem kontrakty dotyczące budowy gazociągu Goleniów – Płoty oraz tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu.
4. Rafako porozumie się z JSW Koks SA i ograniczyć ryzyko związane z budową bloku w Radlinie.
5. Rafako rozliczy się z PGE GiEK w Bełchatowie.
6. Wynik badania due diligence Rafako (kompleksowe badanie kondycji spółki z Raciborza) będzie satysfakcjonujący dla inwestorów.
7. Inwestorzy porozumieją się między sobą oraz z PBG i Multaros w sprawie ceny i rozliczeń transakcji na akcjach Rafako.
8. Rafako porozumie się z bankami w kwestiach finansowych, przede wszystkim uzyska dostęp do kredytu oraz środków na gwarancję przyszłych projektów.
9. Trzeba uzgodnić kształt pakietu i poziom zabezpieczeń zapewnienia finansowania dla całego przedsięwzięcia.
10. PBG i Multaros uzyskają zgody sądowe oraz korporacyjne na sprzedaż akcji Rafako.
11. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafako SA powoła większość członków nowej rady nadzorczej Rafako. Rada nadzorcza Rafako w nowym kształcie rozpocznie działalność w dniu zakupu przez inwestorów akcji Rafako SA
12. Satysfakcjonujące zakończenie przez inwestorów drugiej części badania due diligence Rafako (obejmie ono m.in. kluczowe kontrakty, w tym Wilno oraz Lombok).
13. Nowy blok w Jaworznie zostanie zsynchronizowany z krajowym systemem energetycznym.
14. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodzi się na nabycie przez inwestorów akcji Rafako SA.
15. Rafako otrzyma zgodę Komisji Europejskiej na użycie środków, które Rafako pozyskało w Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
16. Do 31 maja 2022 roku nie wystąpią żadne zdarzenia, które skutkowałoby zwiększeniem ryzyka dla dalszego funkcjonowania Rafako (oraz całej inwestycji).
Optymizm prezesa
– Zaczyna się nowy rozdział w historii Rafako. W pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku będziemy chcieli ogłosić nową strategię spółki. To będzie informacja dla rynku, w którą stronę zmierzamy. Aby to zrobić, musimy mieć podomykane warunki zawieszające umowy inwestycyjnej, musimy wiedzieć, na jakim poziomie się refinansujemy, jak będzie wyglądać ostatecznie skład konsorcjum właścicielskiego i jakie plany mają nasi nowi właściciele. Będziemy chcieli podzielić się z rynkiem tym nowym otwarciem – powiedział PAP Biznes Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako S.A.
Ewentualna transakcja zakupu akcji Rafako może zostać dokonana nie później niż do końca maja 2022 r., nie wcześniej jednak niż 10 dni roboczych od spełnienia wszystkich warunków zawieszających.
– Biorąc pod uwagę planowane nakłady inwestycyjne w energetyce w najbliższych dwóch dekadach, to bardzo perspektywiczny rynek. Na transformację energetyki pójdzie kilkaset miliardów złotych. Jestem spokojny, że Rafako znajdzie swoje miejsce na rynku” – dodał prezes Rafako.
(żet)
* Konkretnie Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który jest kontrolowany przez PFR.
** Należą bezpośrednio i pośrednio przez cypryjską spółkę Multaros.