Gaz zdrożał siedmiokrotnie. Powiat musi „dogrzewać” Złotą Jesień i II LO
W starostwie przerazili się podwyżką stawki kWh, która w przypadku DPS Złota Jesień wzrosła z 8 na 30 groszy. Ponowiono przetarg, ale tu cena była jeszcze wyższa – 50 groszy. Nie lepiej poszło w szukaniu dostawcy gazu dla II LO – „Mickiewicza”.
O podwyżkach, które drenują budżet Powiatu Raciborskiego na 2022 rok, mówiono w starostwie na wspólnym posiedzeniu komisji branżowych. Odbyło się ono 16 grudnia. W przypadku Złotej Jesieni stawka była wyższa w przetargu trzykrotnie od pierwotnej. Po następnym przetargu najniższa cena wynosiła już 50 groszy za kWh – sięgając pięciokrotnego skoku cenowego. Powiat zdecydował się podpisać umowę z dostawcą tylko na pierwszy kwartał nowego roku.
Siedem razy więcej
Podobne kłopoty spotkały dyrekcję II LO im. Adama Mickiewicza. Tam zażądano za dostawę 1 kWh aż 80 groszy. – To siedmiokrotnie więcej niż dzisiaj – poinformował radnych powiatu skarbnik Roman Nowak.
Powiat musi dokonać przesunięć w budżecie, kosztem innych planowanych zadań, aby zapewnić placówkom ogrzewanie w przyszłym roku.
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda powiedział radnym, że sytuacja na rynku gazu ma związek m.in. z tym co dzieje się na granicy Polski i Białorusi. – To się wiąże z zamieszaniem wywoływanym przez prezydenta Łukaszenkę. Gaz drożeje z 8 groszy na 62 grosze i to naprawdę jest wyzwanie. Nasze wydatki rosną z poziomu 200 tys. zł rocznie na 2 mln zł. Słyszę o tarczy antykryzysowej premiera, ale nie wiem, czy także dla samorządów. Te ceny są horrendalne, dla nas są po prostu masakrą – ocenił włodarz powiatu.
Pilna zmiana źródła ciepła
Członek zarządu powiatu Andrzej Chroboczek dodał, że z węglem sytuacja nie wygląda inaczej niż z gazem, bo też znacząco podrożał. – A 20 grudnia ogłoszą podwyżki cen prądu – zapowiedział. Starosta Swoboda przyznał, że przy tak drastycznie drogim gazie, trzeba rozważyć pilną zmianę źródła ciepła jeśli chodzi o wspomniane jednostki.
(ma.w)