Inwestor i duże pieniądze. Rafako ma bardzo dobre wieści
Rafako informuje o rozmowach z potencjalnym branżowym inwestorem, który mógłby wspomóc spółkę z Raciborza w trudnym czasie.
Krajowy inwestor, pieniądze z zagranicy?
W poprzednim numerze „Nowin Raciborskich” informowalismy o impasie rozmów na linii Rafako – Polimex Mostostal w sprawie zainwestowania tej drugiej firmy w raciborską spółkę. Tymczasem już 21 stycznia Rafako podało w komunikacie informację o podpisaniu listu intencyjnego z krajowym inwestorem branżowym. Przedmiotem porozumienia ma być potencjalna transakcja nabycia akcji Rafako będących obecnie w posiadaniu PBG SA.*
Ów potencjalny inwestor ma działać w porozumieniu z międzynarodową instytucją finansową, która może zapewnić Rafako finansowanie w wysokości około 70 mln zł. Póki co, Rafako nie ujawnia ani nazwy potencjalnego inwestora, ani też nie precyzuje jaka instytucja miałaby zapewnić finansowanie firmy.
Szczegółowe warunki potencjalnej transakcji będą przedmiotem dalszych rozmów pomiędzy Rafako oraz potencjalnym inwestorem. Dojście transakcji do skutku będzie zależeć m.in. od wyników badania due dilligence** Rafako oraz możliwości zapewnienia finansowania Rafako.
Fiasko rozmów z Polimeksem
Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku Rafako odstąpiło od wstępny warunków umowy inwestorskiej z Polimeksem Mostostal i Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN (część Polskiego Funduszu Rozwoju). Jako powód wskazano na impas w rozmowach z Polimeksem. Jednocześnie Rafako podtrzymało chęć kontynuowania rozmów z PFR.
Potencjalni inwestorzy zamierzali kupić akcje Rafako, które należą do PBG. Ponadto Rafako miało otrzymać pieniądze na rozwój w formie pożyczki lub obligacji.
Wejście w życie umowy inwestycyjnej zostało obwarowane szeregiem warunków, m.in. porozumieniem Rafako z Tauronem, Gaz–Systemem, JSW Koks, PGE GiEK w Bełchatowie, a więc tymi firmami, z którymi Rafako ma wciąż do rozliczenia zerwane kontrakty lub kontrakty będące w trakcie realizacji, ale opóźnione.
Firma na zakręcie
Rafako to firma działająca w sektorze budownictwa energetycznego, która od kilku lat boryka się z bardzo poważnymi problemami. W ostatnim czasie dwukrotnie przeprowadzono tam zwolnienia grupowe. Część majątku firmy wystawiono na sprzedaż.
Jednocześnie Rafako wciąż jest bardzo ważne dla polskiej energetyki – nie tylko ze względu na transformację tego sektora, która musi zostać przeprowadzona w najbliższych latach, ale również ze względu na naprawę bloku w Elektrowni Jaworzno III, który nie działa od miesięcy.
Rafako odgrywa również zaczącą rolę w gospodarce naszego regionu – jako duży pracodawca, ale również znaczący kooperant wielu mniejszych przedsiębiorstw.
(żet)
* Bezpośrednio i pośrednio poprzez cypryjską spółkę Multaros Trading Company Ltd.
** Kompleksowe badanie kondycji spółki, prowadzi je potencjalny inwestor.