Eksperci Auto-Moto: Nowy taryfikator już działa Kierowcy zwalniają
Od początku policjanci drogówki pracują już z nowym taryfikatorem. Zgodnie z nowelizacją przepisów nie tylko wzrosły kwoty mandatów, jak i kwoty grzywien, które może nałożyć sąd. Zmiany wprowadzono w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale dla kierowców, którym zdarza się popełniać wykroczenia, może to być mocno odczuwalne dla kieszeni.
Nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. – Dodatkowo, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum 1 tysiąc złotych grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym. Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tysiąca złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień – informuje podinsp. Aleksandra Nowara, oficer prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Nowe wysokości grzywien
Wprowadzono wyższe grzywny, nawet 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu – minimum 2,5 tysiąca złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy – minimum 2 tysiące złotych, a także niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd do 8 tysięcy złotych.
Kierowcy się dostosowują
Jak możemy zaobserwować na ulicach, nowe kwoty w taryfikatorze mocno podziałały na wyobraźnię kierowców. Zdecydowana większość kierujących porusza się przepisowo, a na drogach jakby wszyscy nagle zwolnili. Czy taki stan rzeczy jednak zdoła się utrzymać? Rekordowe mandaty już się posypały, co potwierdza, że nowy taryfikator jest egzekwowany przez stróżów prawa.
(ska)
Można będzie dostać więcej punktów karnych
15 pkt dostaniemy za:
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu,
• naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
• wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
• przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza i na obszarze zabudowanym,
• omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym.
Tu jednak ważna uwaga: większe limity punktów karnych będą obowiązywać dopiero od 17 września 2022 r. Wówczas też wejdą w życie przepisy o recydywie wykroczeniowej, polegającej na tym, że powtórne ukaranie w ciągu dwóch lat za ten sam czyn będzie powodowało podwyższenie minimalnej grzywny do dwukrotności dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Będzie to dotyczyło m.in. takich wykroczeń jak spowodowanie kolizji, przekroczenie prędkości czy jazda po użyciu alkoholu lub narkotyków.