Raciborski Pałac Sprawiedliwości oficjalnie otwarty. Wyroki będą zapadać w najpiękniejszej sali rozpraw na całym Śląsku
– Dziękujemy państwu polskiemu za to, że ten piękny gmach znowu wraca w ręce sądownictwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas oficjalnego otwarcia sądu.
Uroczystość rozpoczęła się w holu wejściowym budynku przy ul. Wojska Polskiego. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek odsłonili tutaj tablicę upamiętniającą zakończenie remontu i otwarcie Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Remont pochłonął ponad 22 miliony złotych. Efekt jest niesamowity. Przepiękny gmach został wyremontowany i odrestaurowany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół.
W imieniu Rzeczypospolitej
Największe wrażenie sprawia główna sala rozpraw. W czasach „poprawczaka” przerobiono ją na salę gimnastyczną. Jeszcze niedawno do ścian były przytwierdzone drabinki do ćwiczeń. Dziś jest to jedna z najpiękniejszych sal sądowych na całym Śląsku. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w takim miejscu z dumą będzie można wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj odbyły się główne uroczystości otwarcia Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości.
Będzie służył kolejnym pokoleniom
Po wiceministrze Michale Wosiu głos zabrała prezes sądu Marzena Korzonek. – Jestem dumna, że mogę uczestniczyć w historycznym momencie oddania do użytku budynku dawnego Sądu Krajowego po doprowadzeniu go do jego świetności – powiedziała M. Korzonek. Podkreśliła, że dzięki zaangażowaniu wielu osób „zyskujemy piękny, imponujący, historyczny gmach, który będzie służył kolejnym pokoleniom mieszkańców, wymiarowi sprawiedliwości, a także edukacji prawnej”.
– Dzień 7 lutego 2022 roku będzie zapisany w kronikach tego miasta – powiedział z kolei Witold Mazur, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zapewniła oprawę muzyczną tego wydarzenia.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści (oprócz wspomnianego M. Wosia, również senator Ewa Gawęda oraz posłanka Teresa Glenc), władze samorządowe ze starostą Grzegorzem Swobodą i prezydentem Dariuszem Polowym na czele, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości oraz duchowieństwa (m.in. prałat Jan Szywalski, proboszcz kościoła farnego ks. Marian Obruśnik i proboszcz parafii na Ostrogu ks. Jerzy Hetmańczyk).
Wiceminister Woś poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy śp. Mariana Szlapańskiego – raciborzanina, weterana Armii Krajowej, który zmarł w wieku 95 lat. Pogrzeb śp. Mariana Szlapańskiego odbył się w piątek 11 lutego.
(żet)