Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1554) Data wydania: 15.02.22
Czytaj e-gazetę

Mgła i wiatr na szczycie Turbacza. Wyprawa Kuśnierza z PTTK

Prawie 4 godziny zajęła raciborzanom trasa na Turbacz i z powrotem. Musieli pokonać łącznie 16 km. Z Andrzejem Kuśnierzem i Dariuszem Herokiem wybrało się w góry 48 osób. – Mogliśmy podziwiać ośnieżone szczyty Tatr – opowiada organizator wyprawy.

W niedzielę 6 lutego pod patronatem honorowym Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody odbyła się trzecia wyprawa z PTTK Racibórz. Zorganizowali ją wspólnie Andrzej Kuśnierz i Dariusz Herok z PTTK.

Tym razem celem było zdobycie najwyższego szczytu Gorców – Turbacza (1310 m. n. p. m.)

Uczestnicy wyjechali w góry autokarem z Raciborza już o godz. 6.00. Udali się do Nowego Targu, skąd w dzielnicy Kowaniec wyruszyli zielonym szlakiem w kierunku schroniska na Turbaczu. Stamtąd udali się szlakiem czerwonym na szczyt góry.

– Powrót nastąpił tą samą drogą z przerwą w schronisku na posiłek. O godz. 17.00 ruszyliśmy w drogę powrotną do Raciborza – relacjonuje jeden z organizatorów wyprawy Andrzej Kuśnierz.

Długość trasy (w dwie strony) ok. 16 km. Suma podejść ok. 690 m.

Wzięło w niej udział 50 osób. Najstarszy uczestnik miał 73 lata, a najmłodszą uczestniczką była dziewczynka w wieku 8 lat.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za udział w wyprawie i zapraszam na kolejne z PTTK Racibórz: 26 i 27 lutego do Lackowa i Jaworzyny Krynickiej, a 12 marca do Łamanej Skały i Leskowca

(ma.w)


Panie chętniej chodzą po górach niż panowie

– Na jednym ze zdjęć stoi trzech mężczyzn ubranych tak samo, w tym pan. To jakieś szczególne spotkanie z kolegami?

– Pan po prawej stronie w kurtce Korony Gór Polski to kolega Antoni z Kędzierzyna-Koźla który brał udział w naszej wyprawie, a ten z lewej to inny kolega – Jurek. Przyjechał do nas aż ze Szczecina, żeby wspólnie zdobywać szczyt Turbacza. Jak widać po tym przykładzie, nie tylko raciborzanie biorą udział i są zainteresowani wyprawami z naszego PTTK. Dołączają również przedstawicie innych miast, czasami tak odległych jak Szczecin.

– Widać po zdjęciach, że towarzyszyła wam w wyprawie lekka mgła. Czy to była jedyna trudność w tej kolejnej już zimowej wędrówce?

– Mgła i lekkie porywy wiatru towarzyszyły nam już na samym szczycie. A szlak był przetarty i nie było większych trudności z podejściem.

– W ekwipunku niektórych znalazły się gogle narciarskie. Jak to akcesorium jest przydatne w takich wędrówkach? Czy aż tak tam śnieżyło?

– Podczas wiatru i śniegu w górach gogle narciarskie są przydatne. Chronią oczy i wtedy lepiej jest z poruszaniem się. Ja też je miałem w plecaku, akurat teraz nie użyłem.

– Ile czasu poświęciliście na wejście oraz zejście ze szczytu?

– Wejście na szczyt Turbacza zajęło nam ponad dwie godziny, a zejście poniżej dwóch godzin.

– Która część wyprawy była szczególnie ciekawa pod kątem widoków, zwiedzania i obcowania z naturą?

– Akurat podczas naszej wyprawy na szycie nie było widoków przez wspomnianą mgłę, ale podczas podejścia można było podziwiać ośnieżone szczyty Tatr.

– Mam wrażenie, że w waszych wyprawach bierze udział więcej pań niż panów. Jak pan sądzi skąd to zainteresowanie górami u kobiet?

– Praktycznie podczas każdej naszej wyprawy jest więcej pań niż panów. Myślę, że kobiety bardziej są zainteresowane każdą formą ruchu, co wiąże się z ich dbaniem o kondycję i sylwetkę. A góry mobilizują do chodzenia, do ruchu.

– Jak poradziła sobie najmłodsza uczestniczka tej wyprawy – ośmiolatka? Sprawiało jej trudność pokonywanie trasy w śnieżnych warunkach?

– Nasza najmłodsza uczestniczka Martina bardzo dobrze radziła sobie podczas marszu i myślę, że mama, z którą podróżuje, może być dumna, że ma taką dzielną córkę.

Pytał ma.w