Wojewódzki konkurs gwary śląskiej w raciborskim Ekonomiku
Oliwa Stroka i Kamila Krybus kochają gwarę śląską i zrobią wszystko, aby ją ratować. Gdy zaczynały swój projekt nie wiedziały, że spotka się on z tak życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców naszego regionu.
Granie, skokanie i bajtli godanie
Maksymilian Suliga z Krzyżanowic wygrał I Wojewódzki Konkurs Gwary Śląskiej „Granie, skokanie i bajtli godanie” w kategorii przedszkolaków. Chłopiec jest jednym z kilkudziesięciu przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, którzy wzięli udział w śląskiej rywalizacji. Wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich zwyciężył Wojciech Kłosek z Łazisk w gminie Godów. Oczywiście nie miejsca były najważniejsze, ale sama promocja śląskiej godki i zabawa.
Występy przedszkolaków i uczniów oceniło jury w składzie: Tomasz Ciba, Aldona Krupa-Gawron, Kornelia Lach oraz Marcelina Szymańska.
Konkurs jest dwudniowy. 16 marca rywalizowali uczniowie przedszkoli oraz klas VI-VIII szkół podstawowych i szkół średnich, 17 marca wystąpili uczniowie klas I – V szkół podstawowych.
Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje, m.in. fotobudka, a także wystawy „Mowa i kultura śląska” Kazimiery Drewniok z Rybnika oraz „O Wojciechu Świyntobliwym” Marka Judyckiego i Bronisława Wątroby z Rudy Śląskiej.
Godki starej ciotki
Konkurs „Granie, skokanie i bajtli godanie” to dzieło Oliwii Stroki i Kamili Krybus. Uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu biorą udział w programie „Zwolnieni z teorii”. Z pomocą nauczycielki Sylwii Gawendy-Rutkowskiej obrały sobie za cel popularyzację śląskiej kultury i mowy.
Dziewczęta przeprowadziły kilkadziesiąt lekcji promujących gwarę śląską w przedszkolach i szkołach naszego regionu. – Najbardziej bałyśmy się, że to co wymyśliłyśmy, nie będzie interesujące, że przedszkolaki i uczniowie odbiorą to jako coś nudnego. Ale okazało się, że było wprost przeciwnie – pmówią Oliwia i Kamila.
Odbiór ich projektu był tak pozytywny, że kolejne przedszkola i szkoły zgłaszały się do nich z prośbą, aby również u nich przeprowadzić lekcje śląskiego. I choć uczennice Ekonomika nie planowały tego, projekt jeszcze się nie zakończył. – Konkurs gwary śląskiej miał być finałem całego projektu, ale zostało nam jeszcze kilka dodatkowych lekcji do przeprowadzenia w przyszłym tygodniu – dodają w rozmowie z Nowinami.
A co najbardziej podobało się przedszkolakom i uczniom, którzy wzięli udział w lekcjach Oliwii i Kamili? – Teatrzyk i kulanie klusek śląskich – mówią dziewczęta z uśmiechem.
(żet)
Wyniki konkursu
• Przedszkola(występy solowe): I Maksymilian Suliga, II Milena Sowa, III Jan Holesz, wyróżnienie: Wiktoria Harazim
• Przedszkola (duo/trio): I Marta Żok, Paweł Mrowiec, Kuba Jurczyk, II Jan Żok i Józef Żok, III Palina Kurek, Alan Depta, Simon Latacz, wyróżnienie: Anna i Aleksander Smołka
• Szkoły podstawowe (VI – VIII) i szkoły średnie (solo): I Wojciech Kłosek, II Tomasz Szeliga, Julia Czerny, wyróżnienie: Sara Kamczyk
• Szkoły podstawowe (VI – VIII) i szkoły średnie (duo/trio): I Oliwia Tomala i Nadia Kowaczek, II Joanna Halfar, Anna Woźniak, Daria Rudzok
• Szkoły podstawowe (I – V, solo): I Sandra Suchanek, II Magdalena Koloch, III Mikołaj Czmiel, wyróżnienie: Dominika Gembalczyk, wyróżnienie: Ksawery Tomala
• Szkoły podstawowe (I – V, duo/trio): I – nie przyznano, II Lena Karpisz, Patryk Tatara, III Agata Opyt, Szymon Jambor, wyróżnienie: Oliwia Widenka, Wojciech Seget