Zapytaj Prawnika: Czy można zabezpieczyć zapłatę czynszu poprzez zastaw na przedmiotach znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Jest to jedno z pytań, nad którymi zastanawiają się np. właściciele mieszkań będących przedmiotem najmu, gdy najemcy zalegają z zapłatą za czynsz. Odpowiedź jest następująca: wynajmującemu dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu (np. do budynku, lokalu, mieszkania, samochodu itp.), chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu. Świadczeniami dodatkowymi w rozumieniu cytowanego przepisu są w szczególności opłaty związane z eksploatacją lokalu. Mogą to być np. usługi związane ze sprzątaniem obiektu, opłaty za dostawę poszczególnych mediów potrzebnych przy korzystaniu z przedmiotu najmu (np. opłaty za prąd, wodę).
Rzecz ruchoma będąca przedmiotem ustawowego prawa zastawu musi stanowić własność albo współwłasność najemcy. Nie mogą więc to być rzeczy należące do innych osób i jedynie znajdujące się przedmiocie najmu. Zabezpieczenie zastawem odnosi się również do zwierząt znajdujących się w przedmiocie najmu. W przypadku rzeczy wniesionych do lokalu prawem zastawu mogą zostać objęte również rzeczy ruchome stanowiące własność albo współwłasność członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających, a więc przebywających w tym lokalu z zamiarem stałego pobytu. Przez rodzinę należy rozumieć mieszkających wraz z najemcą: współmałżonka, krewnych, powinowatych, osoby przysposobione, a także osoby pozostające z nim w konkubinacie.