Coś drgnęło w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Co się zmieniło?
– Wdrożyliśmy kolejne zmiany, które mają poprawić funkcjonowanie i podnieść poziom zadowolenia klientów – informuje Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Najważniejsza zmiana
Wszystkie sprawy poza rejestracją pojazdu można załatwić na miejscu bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
– To oznacza, że na bieżąco można zgłaszać zbycie/nabycie pojazdu, wyrejestrować pojazd, wpisać gaz/hak, wymienić i odebrać dowód rejestracyjny lub wtórnik tablicy rejestracyjnej po pobraniu biletu z biletomatu – informują urzędnicy.
Jak umówić się na rejestrację pojazdu?
Utrzymano konieczność umówienia terminu wizyty związanej z rejestracją pojazdu. Klienci mogą to zrobić na trzy sposoby:
• internetowo – https://rezerwacje.powiatraciborski.pl/reservations/pol/login
• telefonicznie – 32 4597311 lub 32 4597398
• osobiście – pozostawiając wniosek z kompletem dokumentów w pokoju nr 4 (dokumenty wraz z tablicami można odebrać po telefonicznym powiadomieniu, po 2 – 3 dniach roboczych).
Jak długo trzeba teraz czekać?
Sprawdziliśmy, czy wymienione zmiany przełożyły się na skrócenie terminu oczekiwania na wizytę przy rejestracji pojazdu. Do niedawna w systemie internetowym dostępne były tylko dwutygodniowe terminy. Pisaliśmy o tym w artykule:
W Raciborzu trzeba czekać dwa tygodnie na to, co w Wodzisławiu zrobią od ręki, a w Rybniku następnego dnia
W środę 26 maja istniała możliwość umówienia wizyty na 1 czerwca. Tym samym czas oczekiwania na wizytę związaną z rejestracją pojazdu skrócił się o tydzień.
Dobrze wiedzieć
Ponadto urzędnicy przypominają o trzech sprawach:
• braku opłaty manipulacyjnej przy korzystaniu z terminali płatniczych (dotychczas Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych pobierała 2 zł).
• nowych wzorach dowodów rejestracyjnych i braku konieczności wymiany aktualnych dowodów („Od 12 lipca wydawane będą nowe wzory dowodów rejestracyjnych, jednak zaznaczamy, że dotychczasowe dowody rejestracyjne nie tracą ważności, więc ich wymiana nie jest konieczna”)
• konieczności zawiadomienia o zbyciu i nabyciu pojazdu wraz z dokumentem przenoszącym własność (np. kopia umowy kupna-sprzedaży, darowizny, faktury VAT) w ciągu 60 dni (można to zrobić również przez: https://epuap.gov.pl/ i https://esp.pwpw.pl/)
(r) (ż)