Zapytaj Prawnika: Do kiedy właściciel nieruchomości może się skutecznie bronić przed jej bezprawnym zajęciem lub innym ograniczeniem jego własności?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Pytanie postawione w tytule można rozwinąć w następujący sposób: co może zrobić właściciel nieruchomości, gdy inna osoba włada jego nieruchomością (bez podstawy prawnej) lub w inny sposób narusza jego własność i przez jaki czas właściciel może dochodzić swoich praw aby nie nastąpiło przedawnienie?
Po pierwsze, jeśli ktoś włada czyjąś nieruchomością bez uprawnienie do władania nią (podstawy prawnej) właściciel może żądać wydania tej nieruchomości (jest to tzw. roszczenie windykacyjne). Po drugie, jeśli naruszenie własności następuje w inny sposób, to właścicielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń (roszczenie negatoryjne). Przez jak długi czas? Wielokrotnie pisałam na łamach Nowin Raciborskich o przedawnieniu i o tym, że dochodzić swoich praw można zazwyczaj przez określony okres czasu. Odpowiedź na postawione pytanie jest jednak niezwykle korzystna w stosunku do właścicieli.
Ustawa wyłącza bowiem wyraźnie działanie przedawnienia w stosunku do roszczeń chroniących własność, jeżeli dotyczą nieruchomości, co jest bardzo pozytywnym rozwiązaniem dla właścicieli domów, mieszkań, czy działek gruntu. Oznacza to, że z roszczeniem windykacyjnym lub negatoryjnym określona osoba może wystąpić tak długo, jak długo pozostaje właścicielem nieruchomości. Co więcej, roszczenia tego nie można się zrzec ani przenieść na inną osobę bez przeniesienia własności. Dopiero gdy wygaśnie własność wygaśnie roszczenie właściciela.