Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1571) Data wydania: 14.06.22
Czytaj e-gazetę

W czasach niepewności pamiętajmy o sukcesach z naszej historii. Wystawa na 100-lecie Senatu RP

W listopadzie tego roku minie 100 lat od pierwszego posiedzenia Senatu RP. Zdaniem senator Ewy Gawędy, wciąż za mała jest w społeczeństwie wiedza o tej izbie wyższej i uznała, że warto ją upowszechnić. Na wystawę umieszczoną na Zamku Piastowskim w Raciborzu zaprosiła dyrektorów szkół, oświatowców jak i młodzież.

– Na tym właśnie mi zależy najbardziej, żeby młode pokolenie skorzystało z tych informacji, chciałabym w nich wzniecić iskierkę do pogłębiania wiedzy na temat Senatu, na temat organów państwowych – mówiła 3 czerwca na zamku senator Gawęda.

Na otwarciu wystawy na Zamku Piastowskim głos zabrała jako pierwsza jej inicjatorka – pani senator. Oto jej przemowa:

– Obecne czasy niepewności, lęku, wojna przy granicy to czas, który uważam, że trzeba przypominać w takich czasach. Jako naród potrafiliśmy ciężko pracować i walczyć. Przeżyliśmy zabory, a po 20 latach wolności straszną okupację i później reżim komunistyczny. Dopiero od 30 lat żyjemy w wolnym kraju, Polska jest nasza. Jednak jesteśmy nieufni do organów państwowych, np. do Senatu. W końcu jak zaufać czemuś czego do końca nie znamy? Dlatego chcę przybliżyć jak funkcjonuje ta izba, czym jest w strukturze władzy państwowej.

W tym tygodniu spłynęły do nas ważne informacje – premier Mateusz Morawiecki poinformował, że środki z programu Polski Ład trafią do samorządów. Do mojego okręgu wyborczego trafi tak 310 mln zł, Racibórz też z nich skorzysta.

2 lipca w Wodzisławiu Śląskim zaplanowano uroczyste przypomnienie przyłączenia Górnego Śląska do Polski i będzie przemarsz wojsk, rekonstrukcja wydarzeń, koncerty, na które zapraszam już teraz – podsumowała Ewa Gawęda.

Szacunek dla pokoleń

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego Marek Kurpis – pełnił rolę współgospodarza wydarzenia w imieniu starosty i zarządu. Przekazał na ręce pani senator symboliczny bukiet kwiatów, doceniając, że piastuje ona funkcję w izbie wyższej i wykazuje troskę o sprawy ważne dla powiatu. Przypomniał, że Senat, jaki powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, działał w warunkach trudnych, bo z różnych części Polski w zaborach stworzono jeden organizm. – Niech te kwiaty będą wyrazem szacunku dla wszystkich pokoleń senatorów, które pracowały na znaczenie tej izby parlamentu – stwierdził M. Kurpis.

Rada nadworna

Rys historyczny przybliżył zebranym historyk dr Radosław Niklewicz. Zaczął swą przemowę od podkreślenia roli Mieszka IV Laskonogiego zwanego księciem Polaków. Już przy jego boku zbierała się rada nadworna, organ doradczy – protoplasta Senatu. Te rady rodziły się na przełomie średniowiecza i renesansu.

Zaznaczył też, że I RP zakończyła swój żywot wskutek rozbiorów, ale wcześniej istniała tam rada królewska, by doradzać królom, a później powstała izba poselska i król obradował z senatorami. To był sejm walny, gdzie zdarzały się kłótnie i przepychanki, ale ten organ pozwalał przywoływać rozsądek, zapewniał równowagę.

Ogromny sukces

– Bardzo rzadko narody dźwigają się po okresie niebytu, a Polski nie było przez 123 lata. Dlatego był to ogromny sukces, że odzyskała niepodległość. Już po dwóch latach ten sukces został zagrożony, bo na Polskę najechała bolszewicka armia. To było latem 1920 roku. Państwo z mozołem tworzone musiało się zmierzyć z nawałą. Teraz łatwiej nam sobie wyobrazić co czuli wówczas Polacy. Wojska rosyjskie najechały niedawno Ukrainę, były pod Kijowem, bombardują miasta i nikt nie wie jak daleko Putin może się posunąć. Wtedy rodzące się państwo polskie wystawiło armię liczącą około miliona żołnierzy. Obecnie armia polska liczy 150 tys. żołnierzy. Piłsudski wyparł bolszewików. Wtedy ustalono jak Państwo ma wyglądać. Powołano sejm, uchwalono konstytucję, dała dwuizbowy parlament. Tak powołano senat – ostoję rozsądku i konsensusu. Ponad 100 senatorów w tym 4 kobiety. Wówczas dopuszczono płeć piękną do organów władzy. Życzę wszystkim, by zawsze na straży prawa stała wyższa izba parlamentu jaką jest Senat – podsumował dr Niklewicz.

(ma.w)