Młoda kobieta utopiła się na żwirowni. W pewnej chwili zniknęła pod lustrem wody
W ciągu kilku tygodni na wyrobiskach pożwirowych przy ul. Rudzkiej w Raciborzu utonęły trzy osoby.
Do tragicznego zdarzenia doszło 16 czerwca około 15.50. – Osoby zgłaszające widziały młodą kobietę pływającą w wodzie. W pewnej chwili zniknęła im z oczu pod lustrem wody – informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
Specjaliści w akcji
Na miejsce od razu zadysponowano zastępy JRG Racibórz z łodzią motorową, zaalarmowano też najbliższą jednostkę OSP z kolejną łodzią. Równolegle wezwano specjalistyczna grupę poszukiwawczą z Bytomia.
Ciało wyłowiono po trzech godzinach
– Mimo intensywnych poszukiwań nie udało się od razu odnaleźć tej pani. Ciało wyłowiono około 19.00. Lekarz stwierdził zgon – mówi R. Kotula. – Zmarła to 32-latka z Raciborza. Ciało zabezpieczono do sekcji – dodaje nadkom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.
Policja zapowiada kontrole
Raciborska policja zapowiada wzmożone kontrole akwenów na Ostrogu, gdzie kąpiel jest zabroniona. W ostatnich tygodniach utopiły się tam trzy osoby.
16 maja wyłowiono zwłoki 30-letniego obywatela Ukrainy (mężczyznę widziano po raz ostatni w rejonie żwirowni na Ostrogu w sobotę 14 maja, a zgłoszenie o jego zaginięciu wpłynęło do służb w poniedziałek 16 maja). W poszukiwania zaangażowano strażaków zawodowych z Raciborza i Bytomia, a także ochotników z OSP Racibórz Markowice i OSP Siedliska.
7 czerwca służby odebrały zgłoszenie o zwłokach dryfujących w wyrobisku pożwirowym. Zmarły to 24-latek z Raciborza.
Tragicznego bilansu trzech ofiar śmiertelnych dopełnia 32-letnia raciborzanka, która utopiła się na żwirowni 16 czerwca.
(żet)
Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
Policjanci przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
1. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
3. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
4. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
5. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
6. Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu.