Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1573) Data wydania: 28.06.22
Czytaj e-gazetę

Na Wileńskiej bez zmian, czyli zwycięstwo Tadeusza Wojnara

Wieloletni prezes „Nowoczesnej” zmobilizował ponad trzykrotnie więcej zwolenników niż pretendujący do przejęcia władzy w spółdzielni Krzysztof Żychski. – Zawsze twierdziłem, że robota obroni się sama, trzeba tylko uczciwie pracować na rzecz społeczeństwa. I tak się stało – komentuje Tadeusz Wojnar.

Zakończyło się Walne Zebranie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”. Tym razem miało ono wyjątkowy charakter, bo do walki o władzę stanęli konkurenci wieloletniego prezesa spółdzielni Tadeusza Wojnara. Na czele grupy pretendentów stał Krzysztof Żychski – naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz i zaufany człowiek prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Jednak ostatecznie kandydaci prezesa Nowoczesnej zdobyli ponad trzykrotnie więcej głosów od przeciwników. Tak więc zmiany na stanowisku prezesa „Nowoczesnej” nie będzie – zwyciężył Tadeusz Wojnar.

– Dziękuję spółdzielcom, że opowiedzieli się za właściwym kierunkiem rozwoju i funkcjonowania spółdzielni. Zawsze twierdziłem, że robota obroni się sama, trzeba tylko uczciwie pracować na rzecz społeczeństwa. I tak się stało. Racibórz bez „Nowoczesnej” byłby naprawdę miernym miastem. Proszę spojrzeć na zasoby spółdzielni – na osiągnięcia, na to co zrobiliśmy w zakresie odnawialnych źródeł energii, na te wszystkie inwestycje, które przekładają się na niższe koszty eksploatacji lokali. Będziemy nadal szli w tym kierunku – mówi Nowinom Tadeusz Wojnar.

Swoim zwolennikom dziękuje również Krzysztof Żychski, podkreślając, że wykazali się dużą odwagą. – Nasi kandydaci nie weszli do rady nadzorczej spółdzielni, ale na nasz wynik nie można patrzeć przez pryzmat przegranej. Proszę zauważyć ile pozytywnych zmian zaszło, chociażby w samej formie i stylu przeprowadzenia walnego zgromadzenia spółdzielców. Poza tym, biorąc pod uwagę znaczącą mobilizację w kręgach obecnego zarządu, to nasze wyniki były naprawdę bardzo dobre. Warto podkreślić, że podczas poprzedniego walnego zgromadzenia członkowie rady nadzorczej zdobyli średnio po około 115 głosów (nie mając żadnych kontrkandydatów!). Średni wynik naszych kandydatów w minionym walnym to 214 głosów na osobę. Ze swojej strony zapewniam, że to był pierwszy etap naszej pracy i walki, a większość wyznaczonych celów została osiągnięta – mówi Krzysztof Żychski, gratulując przy okazji wszystkim osobom wybrany do rady nadzorczej spółdzielni w nowej kadencji.

Walne bez mediów

Pierwotnie walne zgromadzenie miało odbyć się w kwietniu, jednakże władze spółdzielni odwołały je ze względu na pandemię i brak odpowiednio dużej sali. Nowy termin wyznaczono na 20 – 24 czerwca 2022 r. Walne zgromadzenie podzielono na pięć części. Przeprowadzono je w sali gimnastycznej Powiatowego Centrum Sportu przy ul. Klasztornej („Sokół”). Największe emocje panowały pierwszego dnia. Wówczas miało okazać się, czy szanse są wyrównane, czy też któryś z kandydatów dysponuje znaczną przewagą. Chcieliśmy relacjonować pierwszą część walnego zgromadzenia spółdzielców. Przy wejściu na salę gimnastyczną zatrzymała nas ochrona, a następnie członkini zarządu Teresa Ziółko poinformowała, że wejść mogą tam wyłącznie członkowie spółdzielni lub osoby posiadające ich pełnomocnictwo. Dziennikarka „Dziennika Zachodniego” została wyproszona osobiście przez prezesa spółdzielni Tadeusza Wojnara. Rozmawiała z prezesem Wojnarem, ten uprzejmie ją przywitał, po czym powołując się na zapisy prawa spółdzielczego nakazał opuszczenie miejsca zgromadzenia spółdzielców. Nie odpowiedział zapytany, na jaki konkretny przepis prawa się tu powołuje.

Sprzed PCS-u przeprowadziliśmy transmisję na żywo rozmawiając m.in. z Krzysztofem Żychskim, który chciał być nowym prezesem Nowoczesnej, a także z Zenonem Sochackim kandydującym do rady nadzorczej z obozu aktualnego szefa spółdzielni. Ten mówił nam, że spółdzielnia jest dobrze zarządzana i aktualny zarząd powinien kontynuować swoją pracę. Chciałby usłyszeć od konkurencji Wojnara konkrety, jak zamierzają obniżyć koszty działalności Nowoczesnej.

Rozmawialiśmy również z byłym samorządowcem i długoletnim pracownikiem Nowoczesnej Dariuszem Doleżychem. Ten wskazał m.in., że kondycja spółdzielni nie jest zależna tylko od działań zarządu, ale wielu czynników zewnętrznych.

Pytaliśmy także o zdanie Dawida Wacławczyka, który ma lokal w zasobie spółdzielczym i mógł wejść na Walne. Dowiedziawszy się o zablokowaniu dostępu dla „Nowin Raciborskich” i „Dziennika Zachodniego” skomentował: stare porządki, Tadeusz Wojnar jako przewodniczący rady działał tak samo.

Jak się dowiedzieliśmy – nieoficjalnie – na wybory zgłosiło się 112 członków i 88 pełnomocników oraz 12 ekspertów. Do komisji skrutacyjnej, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyborów kandydował bez powodzenia Dawid Wacławczyk. W głosowaniu na przewodniczącego walnego zgromadzenia Dariusz Polowy przegrał wyraźnie z doświadczonym pracownikiem administracji „Nowoczesnej” panem Witkiem.

Podobnie było podczas pozostałych części walnego zgromadzenia. Zwolennicy Krzysztofa Żychskiego przegrali w głosowaniach na przewodniczącego zgromadzenia. I tak w kolejnych dniach były prezydent Raciborza Andrzej Markowiak wygrał z prezesem Wodociągów Raciborskich Michałem Ziółkowskim, Eleonora Cofała pokonała Krzysztofa Żychskiego, Krzysztof Myśliwy zdobył więcej głosów niż Justyna Mostek, a Robert Myśliwy pokonał Roberta Rajdę. Wyniki tych głosowań były podobne do wyników głosowań na członków rady nadzorczej (podajemy je w ramce).

Kto wygrał wybory?

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” liczy 21 osób. Wygrali kandydaci z największą liczbą głosów: Elwira Bzymek-Andrukiewicz, Roman Bartoszewski, Eleonora Cofała, Marcin Doczumiński, Marcin Fica, Władysław Gumieniak, Stefan Kaptur, Jerzy Kwaśniewski, Jerzy Kwaśny, Kazimierz Laskowski, Wojciech Łyżniak, Leszek Margas, Sławomir Michalski, Wiktor Nicz, Józef Pieniuta, Eugeniusz Pleśniak, Danuta Porys, Mieczysław Siorak, Zenon Sochacki, Leszek Wyrzykowski, Jolanta Żurek.

Nowa rada nadzorcza wybierze prezesa spółdzielni na kolejną kadencję. Z racji tego, że wygrali zwolennicy Tadeusza Wojnara, trudno spodziewać się zmiany na tym stanowisku.

Kariera Polowego się skończyła

Prezes „Nowoczesnej” w rozmowie z Nowinami nie ukrywa, że zaangażowanie prezydenta Dariusza Polowego po stronie Krzysztofa Żychskiego skłoniło go, by powrócić do polityki. – Potencjał, który potwierdzili spółdzielcy, zamierzam wykorzystać w najbliższych miesiącach. Przymierzam się na poważnie do wyborów samorządowych. Wiem, że biznes i zwyczajni ludzie chcą normalności. Tymczasem urząd prezydenta Raciborza sięgnął bruku. Dariusz Polowy nie powinien angażować się w te sprawy. A co on zrobił? Przyszedł na walne, a nawet chciał prowadzić jedną część zgromadzenia. Przegrał z kretesem z naszym kandydatem stosunkiem głosów 161 do 34. Jego kariera polityczna się skończyła. On i jego zwolennicy wrócą do niebytu. To my będziemy tworzyć nową, lepszą przyszłość Raciborza – zapowiada Tadeusz Wojnar.

(ma.w) (żet)


Kto otrzymał najwięcej głosów?

Najważniejszym punktem zgromadzenia było głosowanie na członków rady nadzorczej Nowoczesnej. Oto wyniki wszystkich głosowań. O tym, który kandydat popierał Tadeusza Wojnara lub Krzysztofa Żychskiego najlepiej świadczy liczba zdobytych głosów. Zwolennicy Tadeusza Wojnara uzyskali około 700 głosów, natomiast na zwolenników Krzysztofa Żychskiego zagłosowało średnio około 200 spółdzielców.

1. Elwira Bzymek-Andrukiewicz: 138, 139, 118, 145, 170 = 710

2. Roman Bartoszewski: 143, 140, 119, 141, 172 = 715

3. Dariusz Biel: 38, 27, 39, 59, 38 = 201

4. Klaudia Brzezowska: 36, 28, 42, 61, 36 = 203

5. Jadwiga Buchta: 35, 27, 39, 58, 38 = 197

6. Katarzyna Chłosta: 37, 26, 40, 62, 41 = 206

7. Eleonora Cofała: 138, 138, 115, 140, 170 = 701

8. Andrzej Demianowski: 13, 12, 9, 7, 10 = 51

9. Marcin Doczumiński: 146, 136, 112, 140, 175 = 709

10. Leszek Dudzik: 40, 30, 38, 57, 35 = 200

11. Marcin Fica: 81, 141, 113, 141, 173 = 649

12. Maciej Gadzicki: 40, 26, 40, 57, 42 = 205

13. Władysław Gumieniak: 138, 131, 115, 138, 174 = 696

14. Stefan Kaptur: 88, 157, 116, 138, 170 = 649

15. Danuta Kowalska: 38, 29, 39, 60, 39 = 205

16. Róża Koszyk-Ziółkowska: 40, 24, 39, 52, 38 = 193

17. Jarosław Król: 44, 26, 37, 60, 39 = 206

18. Jerzy Kwaśniewski: 143, 132, 117, 143, 172 = 707

19. Jerzy Kwaśny: 135, 134, 113, 139, 172 = 693

20. Kazimierz Laskowski: 140, 131, 116, 140, 170 = 697

21. Marek Łapin: 11, 15, 5, 16, 9 = 47

22. Wojciech Łyżniak: 139, 134, 114, 140, 175 = 702

23. Mirosław Marcinków: 81, 26, 40, 59, 39 = 245

24. Leszek Margas: 144, 132, 117, 143, 174 = 710

25. Edyta Mendelska: 43, 25, 38, 59, 40 = 205

26. Sławomir Michalski: 147, 137, 116, 146, 175 = 721

27. Justyna Mostek: 85, 27, 38, 57, 38 = 245

28. Wiktor Nicz: 138, 141, 113, 141, 169 = 702

29. Krzysztof Ostapowicz: 44, 27, 39, 56, 40 = 206

30. Józef Pieniuta: 97, 140, 116, 141, 175 = 669

31. Eugeniusz Pleśniak: 141, 134, 114, 138, 172 = 699

32. Danuta Porys: 146, 137, 112, 141, 169 = 706

33. Roman Rajda: 40, 29, 73, 57, 36 = 235

34. Henryk Rozmus: 41, 25, 41, 51, 39 = 197

35. Danuta Rzehak: 36, 26, 40, 62, 38 = 200

36. Mieczysław Siorak: 144, 137, 112, 133, 168 = 694

37. Piotr Smudziński: 39, 26, 39, 58, 37 = 199

38. Zenon Sochacki: 142, 137, 112, 141, 170 = 699

39. Teresa Susła: 79, 26, 39, 57, 36 = 237

40. Lucyna Synowska: 38, 28, 40, 53, 39 = 198

41. Tomasz Trzop: 39, 28, 41, 59, 38 = 205

42. Leszek Wyrzykowski: 174, 131, 113, 138, 166 = 727

43. Jolanta Żurek: 139, 137, 113, 134, 168 = 691

44. Krzysztof Żychski: 41, 25, 37, 55, 35 = 193