Zapytaj prawnika: Kto ponosi koszty utrzymania matki i dziecka pozamałżeńskiego w okresie porodu?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Stosowny przepis stanowi, że ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Zauważyć przy tym jednak należy, że matka dziecka pozamałżeńskiego może dochodzić powyższych roszczeń dopiero od chwili ustalenia ojcostwa mężczyzny niebędącego jej mężem, tj. od chwili uznania przez niego dziecka albo sądowego ustalenia ojcostwa, chyba że dochodzi tych roszczeń jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Jeśli chodzi o zakres przyczyniania się ojca do utrzymania matki, to obowiązek ten istnieje w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom sprawy.
Przepis mówi o wydatkach związanych z ciążą i porodem oraz kosztach trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu, jednakże z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Przyczyną taką może być np. zły stan zdrowia matki matki lub dziecka.
Ponadto, jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.
Uwaga!
Opisane powyżej roszczenia przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Ważny jest termin!
Roszczenia matki przedawniają się z upływem 3 lat. Bieg terminu przedawnienia liczy się od dnia porodu.