Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1585) Data wydania: 20.09.22
Czytaj e-gazetę

Wójt Rybka o problemach z zakupem węgla: dzieci nie będą marzły w przedszkolach

Problemy z zakupem węgla nie ustępują. A te dotyczą także samorządów. Jak jest w przypadku gminy Rudnik?

Wójt Piotr Rybka mówił o problemie na sesji w ujęciu gminy Rudnik, po tym jak temat zainicjował Ireneusz Jaśkowski. Przewodniczący rady nawiązując do sprawozdania wójta, pytał, czy inne samorządy mają problemy z zakupem węgla. Wójt miał tę wiedzę, bo uczestniczył w konwencie samorządowców ziemi raciborskiej.

Co z opałem dla szkół i przedszkoli?

– Każda gmina na chwilę obecną ma takie same problemy, są związane z węglem i energią – odparł Rybka. Powiedział, że w gminie Rudnik nie wiedzą kiedy i za ile uda się kupić węgiel do budynków. Wyjaśnił, że obecnie udało się zarezerwować w PGG 38 ton do jednostek, z których wyłączono urząd gminy, GOPS i dwa budynki mieszkalne, gdzie znajdują się przedszkola. – Obiekty dostały po około 8 ton. Napisaliśmy uzupełnienie poprzedniego wniosku, aby na pozostałe obiekty również z PGG otrzymać przynajmniej 8 ton – relacjonował.

W przypadku placówek oświatowych wójt mówił, że obiekty w Grzegorzowicach i Brzeźnicy mają na stanie 2,8 ton węgla, a w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku jest ogrzewanie gazowe. – Jeśli chodzi o przedszkola, to mamy jakieś małe rezerwy, które zostały z ubiegłego roku. Na początek wystarczy, na pewno nie będzie sytuacji, że dzieci będą marzły w przedszkolu, bo sobie tego nie wyobrażam – stwierdził, po czym nawiązał do wzrastających cen za opał.

Latarnie uliczne zgasną?

O drugim problemie wójt powiedział, że jak na razie nie wiadomo jak będą kształtowały się koszty energii elektrycznej. W urzędzie widzą, że w sąsiednich gminach opłaty w tym zakresie wzrosły nawet o 500 proc. w porównaniu do tego, co było. – Jesteśmy w grupie zakupowej z sąsiednimi gminami, zobaczymy po przetargu, jakie będą koszty – mówił.

W urzędzie gościli pracownicy Tauronu, ale wójt ze spotkania nie jest do końca zadowolony. Relacjonował radnym, że kiedy przedstawiciele branży energetycznej pytali o problemy, a urzędnicy je podawali, w odpowiedzi słyszeli, że tym zajmuje się ich inna spółka.

Dopytywany przez przewodniczącego o wnioski z konwentu, Piotr Rybka odparł, że w samorządach zastanawiają się, chociażby nad ściemnianiem oświetlenia ulicznego, aby w ten sposób wpłynąć na zmniejszenie rachunków za prąd. Ale jak przypomniał wójt, w tym kierunku mogą podążać samorządy, które mają lampy ledowe. – Nie mamy lamp ledowych, więc raczej nie da się zmniejszać natężenia, jedynie wyłączać. Musimy prawnie sprawdzić, czy taka możliwość w ogóle jest. Na pewno nie będziemy podejmować takiego kroku, jeżeli inni tego kroku nie podejmą. Jeśli wszystkie gminy, to my też, ale na pewno będziemy jeszcze ten temat omawiać; to propozycja, nie ma żadnych decyzji – podkreślał wójt Rybka.

(mad)