Zapytaj prawnika. Czy testament notarialny jest ważniejszy od odręcznego?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Jeśli testament odręczny jest sporządzony prawidłowo to nie. Oba testamenty mają taką samą moc. Oba uprawniają do nabycia spadku, a procedurę otwarcia testamentu i stwierdzenia nabycia spadku można przeprowadzić u notariusza lub w sądzie zarówno w odniesieniu do testamentu odręcznego jak i notarialnego.
W jaki więc sposób musi być sporządzony testament własnoręczny aby był ważny? Musi być sporządzony w całości odręcznie, podpisany przez spadkodawcę i opatrzony datą. Nie może więc być napisany na komputerze wydrukowany i jedynie podpisany przez spadkodawcę, to zbyt mało. Jest jeden wyjątek od powyższych zasad, tzn. to, że brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Testament notarialny może być również zamieszczony w Notarialnym Rejestrze Testamentów jeśli spadkodawca sobie tego życzy. Oznacza to, że po śmierci testatora można sprawdzić w takim rejestrze czy testament został zarejestrowany. Ma to wpływ na dostępność testamentu, a nie jego ważność. W praktyce prowadząc postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku sąd sprawdza, czy został zarejestrowany testament spadkodawcy i bierze go pod uwagę w postępowaniu.
I jeszcze jeden aspekt – notariusz niejako potwierdza swoim podpisem, że testator był świadomy oświadczenia, które składał. Gdy notariusz ma uzasadnione wątpliwości co do stanu psychicznego testatora to testamentu nie powinien sporządzić.