W Gamowie symbolicznie oddano hołd Jezusowi. Kilkadziesiąt osób przeszło w Orszaku Trzech Króli
Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli.
6 stycznia ulicami niewielkiego Gamowa w gminie Rudnik przeszedł Orszak Trzech Króli. Zanim jednak mieszkańcy wyruszyli z koronami na głowie, spotkali się w kościele pw. św. Anny, gdzie odbyło się tradycyjne kolędowanie. Później było powitanie trzech mędrców i pokłon Dzieciątku. W uroczystościach uczestniczyli nie tylko mieszkańcy wsi, ale całej gminy Rudnik oraz ościennych miejscowości. Orszak tradycyjnie zwieńczono przy miejscowym OSP, gdzie zaserwowano poczęstunek.
Zakorzeniona w Gamowie
To rodzaj manifestacji wiary. W Gamowie uroczystości zorganizowano po raz siódmy i wydaje się, że na dobre wpisały się w lokalną tradycję. Przypomnijmy, że w organizacji kolejnych edycji nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa, choć wówczas wydarzenie uszczuplono do minimum. – Nie wyobrażamy sobie, że tych obchodów mogłoby zabraknąć w naszej wiosce – mówiła Nowinom sołtys Stefania Pendziałek.
Tradycje jasełkowe przeniesione w XXI wiek
Spotkanie w Gamowie organizowane jest wspólnie z Fundacją Trzech Króli, dzięki czemu do wioski trafiają m.in. charakterystyczne korony. Wydarzenie fundacja zapoczątkowała w styczniu 2009 roku w Warszawie. Od tego czasu orszaki pod jednym szyldem przeszły przez setki miast w Polsce, a nawet poza granicami naszego kraju, na kilku kontynentach, bo poza Europą odbyły się także: w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej.
– Orszak Trzech Króli walnie przyczynił się do ożywienia i popularyzacji tradycji jasełkowych i kolędniczych. Głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i religijności ludowej, dzięki Orszakowi zostały przeniesione w wiek XXI i przeszczepione na grunt miejski. Tę ciągłość między dawnym folklorem a nowoczesnymi zwyczajami uważam za niezwykle cenną wartość, umacnia ona bowiem naszą tożsamość, więzi międzypokoleniowe i jedność wspólnoty narodowej na całym świecie – przekazał prezydent Andrzej Duda w liście do osób biorących udział w Orszaku.
(mad)