Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1603) Data wydania: 24.01.23
Czytaj e-gazetę

Stowarzyszenie Ekoaura z Siedlisk świętowało 5-lecie działalności

Prowadzenie klubu jazdy konnej oraz zajęć z zakresu ekologii, zawody, doprowadzenie do wytyczenia ścieżek konnych na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie czy pozyskanie funduszy zewnętrznych – tak w skrócie można podsumować działalność Stowarzyszenia Ekoaura z Siedlisk, które obchodziło pięciolecie swojego istnienia.

Trudności i sukcesy

Działalność stowarzyszenia koncentruje się głównie wokół sfery jeździeckiej, ale nie tylko. W zakres wchodzą również zajęcia z dziećmi, podczas których uczą się one podstaw ekologii. O tym, czy mijające pięciolecie należało do łatwych, czy też trzeba było zmierzyć się z trudnościami, mówi nam prezes stowarzyszenia Ewa Szopa: – Pięć lat działalności to trudne i łatwe lata. Pewne zamierzenia, które chcieliśmy zrealizować nie doszły do skutku, ale udały nam się natomiast rzeczy, co do których nie spodziewaliśmy się, że zakończą się sukcesem – zaznacza.

Za bardzo udany stowarzyszenie może uznać miniony rok, w którym sukcesem zakończyło się złożenie wniosków o dofinansowanie. – Ta wiadomość była dla nas niczym wygrana w totolotka. Dostaliśmy bowiem darowiznę z Fundacji Orlen w ramach projektu „Moje Miejsce na Ziemi”. Na 2700 wniosków, dofinansowanie przyznano 170 podmiotom, więc było to dla nas bardzo duże wyróżnienie – mówi z radością prezes Szopa. Czego dotyczyć będzie projekt? Jak zaznacza szefowa Ekoaury, przy Przedszkolu nr 2 w Kuźni Raciborskiej zostanie założony ogródek warzywny, zostaną nasadzone rośliny ozdobne – drzewa i krzewy. Obok zasadzone będą rośliny kwietne i miododajne. – Chodzi o to, by dzieci dowiedziały się, że aby uzyskać pewne produkty, trzeba je samemu wytworzyć, że nie są one gotowe do kupienia w sklepach, a nie każdy ma przydomowy ogródek – dodaje.

Ścieżki konne i aplikacja na telefon

Prócz prowadzenia zajęć ekologicznych, członkowie stowarzyszenia sami się doszkalają, a także współpracują z rozmaitymi podmiotami. Jednym z nich są Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. – Pewnego razu pojawił się pomysł utworzenia na terenie naszych lasów ścieżek konnych, bo takowych tutaj brakowało. Dzięki współpracy z rudzkim nadleśnictwem udało nam się taką ścieżkę wytyczyć. Dodatkowo wymyśliliśmy aplikację pn. „konwlas.ekoaura.pl” („koń w las”), która charakteryzuje się tym, że na trasie ścieżki znajdują się kody QR, które należy zeskanować, a następnie przeczytać wiadomości, które się pod danym kodem kryją, a na zakończenie można wydrukować mapkę przejazdu – certyfikat ukończenia trasy – mówi Ewa Szopa.

Masz pomysł ekologiczny? Wstąp w szeregi stowarzyszenia

Jak podkreśla prezes stowarzyszenia, Ekoaura z Siedlisk jest otwarte na nowe pomysły. – Każdy, kto chciałby coś robić dla innych, miałby jakiś pomysł ekologiczny, w który dodatkowo można by zaangażować dzieci, może do nas przystąpić. Natomiast, jak ktoś ma ochotę jeździć konno, to śmiało może przystąpić do klubu jeździeckiego – zaznacza E. Szopa. – My się nie zamykamy na jedną dyscyplinę. Prowadzimy zajęcia typu western, z ujeżdżania, skoki, chcemy także wdrożyć naukę powożenia, tyle że z udziałem kuców – dodaje szefowa, która w ubiegłym roku w XVI Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle zajęła trzecie miejsce, stając się tym samym drugim wicemistrzem Polski w tej kategorii.

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi, stowarzyszenie przymierza się do zorganizowania kursu wyjazdowego do stadniny koni „Arabka” w Mysłowicach na naukę jazdy w damskim siodle. W Siedliskach zaś w planie jest prowadzenie zajęć z kucykami już dla najmłodszych. – Staramy się, żeby dzieci nie – jak to kiedyś było – mogły dosiąść konia w wieku 10 – 12 lat, a mogły to zrobić już dwuletnie dzieci. Oczywiście pod opieką rodziców; aby mogły zobaczyć, co konik je, potrafiły go pielęgnować, a także odkryć świat na jego grzbiecie tak, żeby w dorosłym życiu nie traktować zwierząt jak rzeczy – kończy prezes Ewa Szopa.

Bartosz Kozina