Do 12 miesięcy w gminie Rudnik mają stanąć wiatraki
Na obradach Rady Gminy Rudnik pojawił się temat wiatraków. Mieszkańców ciekawi, kiedy rozpoczną się prace. Co wie wójt?
Temat podjęła radna z Gamowa Maria Szreder, która zapytała na styczniowej sesji, czy znany jest harmonogram prac. Wójt Piotr Rybka odpowiedział wówczas, że w urzędzie go jeszcze nie znają. Relacjonował, że najpewniej nastąpi to w kolejnym miesiącu, bo takie zapewnienia usłyszał. – Z tego co wiem, w lutym geodeci mają wejść w teren i już pierwsze pomiary robić – poinformował na pierwszej sesji w 2023 roku. Z wiedzy wójta wynika, że gigant energetyczny potrzebuje 12 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. – Po 12 miesiącach mają odbyć się wszystkie prace odbiorowe – wyjaśnił.
Przypomnijmy. Inwestycję zapowiada Tauron, który nabył projekt farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Wcześniej od lat mówiło się o tym, że na terenie gminy Rudnik powstaną wiatraki, ale kończyło się na planach. Spółka zakupiła udziały, które wcześniej Windpower Gamów odkupiła od poprzedników – EP Gamów. Przedostatnia spółka, sprzedając udziały gigantowi energetycznemu, pozyskała dodatkowo nowe umowy na tereny oraz resztę zgód.
Tauron o inwestycji pod Raciborzem poinformował w notce prasowej. Zacytowano w niej wówczas Pawła Szczeszka, prezesa Grupy Tauron. Ten wskazał: – „W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA. Oddajemy do użytku realizowane w ostatnich latach inwestycje i rozpoczynamy budowę kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW”. I dodał: – „W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy”.
Inwestycja realizowana w gminie Rudnik (wójt Piotr Rybka wskazuje, że mowa o sołectwach: Gamów, Modzurów i Sławików) będzie pierwszą taką w województwie śląskim. Instalacja o łącznej mocy 33 MW będzie składać się z 15 turbin, każda o mocy 2,2 MW. Tauron zapowiada, że prąd popłynie z niej już w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Realizacją zajmuje się Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
Co o inwestycji sądzi wójt? Piotr Rybka w rozmowie z Nowinami przypominał, że wszelkie pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu zostały wydane kilka lat temu, a kolejne spółki bazują ciągle na tym samym dokumencie. – My jako gmina mamy związane ręce, bo decyzje zostały już wydane dużo wcześniej. Myśmy mogli tylko w jakimś stopniu ustalać kwoty związane ze służebnością, ale tylko te umowy, które zostały zawarte ostatnio, nie mówimy o tych sprzed lat. Do każdej działki podchodziliśmy indywidualnie, z jednej strony opierając się na operatach szacunkowych, choć nie były to kwoty z tych dokumentów, zawsze staraliśmy się, aby były wyższe – odpowiedział.
(mad)