Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (1615) Data wydania: 18.04.23
Czytaj e-gazetę

Racibórz wiąże się z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną na sztywno

Strefa ekonomiczna otwiera się na mikro i małe przedsiębiorstwa oraz stara się zaproponować współpracę każdej gminie. W Hotelu Racibor spotkali się przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki, by rozmawiać o możliwościach rozwoju gospodarczego.

Jako gospodarz głos zabrał na początek prezydent Raciborza Dariusz Polowy, zaczynając od tego, że wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie – „KSSE Booster dla MŚP” trudno wymienić, od małego do wielkiego biznesu, po tych, co żyją z biznesu – czyli samorządu. – My staramy się maksymalnie wspierać nasz biznes, współpracujemy ze stowarzyszeniami przedsiębiorców. Cieszę się, że świat nauki pochyla się nad zjawiskami w biznesie, nad tym co ma skutki w życiu społecznym. Wierzę, że to spotkanie to dobrze zainwestowany czas – podkreślił włodarz Raciborza.

Mądrze zarządzana gospodarka to nie jest gra o sumie zerowej

Na wydarzenie zaprosił wiceministra Pawła Jabłońskiego, ale tego zatrzymały obowiązki nie tyle służbowe, co nowe obowiązki ojcowskie, bo tydzień temu urodził mu się syn. – Rodzina bardziej go absorbuje w tej chwili, ale wystosował do państwa list – wyjaśnił D. Polowy i odczytał list wiceministra.

Jabłoński napisał, że sektor MŚP to siła lub słabość miast i regionów, a państwo ma obowiązek tworzenia warunków do ich rozwoju i jest to jego zdaniem wspólny obowiązek nas wszystkich. Wskazał, że ważne, aby polskich, lokalnych wytwórców usług i produktów, dających godne miejsca pracy było jak najwięcej. – Mądrze zarządzana gospodarka to nie jest gra o sumie zerowej – zaznaczył. – Wiele raciborskich firm jest znanych w kraju i za granicą, one odnoszą spektakularne sukcesy. Siłą Raciborza jest współpraca między władzami lokalnymi i krajowymi, Dziękuję prezydentowi Polowemu za mądrość i zaangażowanie w realizacji wielu cennych dla Raciborza projektów – napisał P. Jabłoński.

My nie mamy ze sobą pieniędzy, a dobrą wiadomość o wsparciu

– Widzimy narastającą dynamikę rozwoju w Raciborzu, dlatego zawrzemy dziś oficjalne porozumienie, by podkreślić, w którym kierunku idziemy na sztywno. Bo to już nie jest szukanie tematów, a zbliżanie się do konkretów – oznajmił Andrzej Zabiegliński wiceprezes KSSE.

Mówił o nowym działaniu „Strefa w każdej gminie”. – Chcielibyśmy dotrzeć do każdego przedsiębiorcy. My nie mamy ze sobą pieniędzy, ale mamy dobrą wiadomość, informację o wsparciu nowej inwestycji, przywilejach, jakie zostaną. Stawiamy na rozmowy, spotkania z przedsiębiorcami – wyjaśniał Zabiegliński.

19 groszy z każdej złotówki pozostaje u przedsiębiorcy

– Odbywamy wędrówkę po gminach, której celem jest przybliżenie tematyki o decyzjach o wsparciu strefy, co one niosą ze sobą i jak prosto jest je uzyskać. – My wiemy, że przedsiębiorca ryzykuje, bo on ma pomysł, znajduje miejsce, robi inwestycję i zaczyna produkcję. Później produkt czy usługę trzeba na rynku upchnąć, pojawia się zysk, a dzięki strefie z każdej złotówki 19 groszy nie odprowadzi on podatku CIT, bo ma od nas glejt, że podatek CIT u niego zostaje – kontynuował A. Zabiegliński.

Do rozwoju Raciborza potrzebny jest ekosystem innowacji

Jednym z gości wydarzenia był prof. dr hab. Krzysztof Gwosdz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyznał, że urodził się w raciborskim szpitalu i jest absolwentem tutejszego I LO.

– Na uczelni staramy się rozumieć świat i go zmieniać, angażujemy się w animacje łączenia biznesu z samorządem, z mieszkańcami, tworzenie ekosystemu innowacji. Bo nie da się efektywnie rozwijać zwłaszcza mniejszych miast bez takiego ekosystemu. W dużych miastach do rozwoju niewiele potrzeba. Dziś co trzecia spółka informatyczna lokalizowana jest w Warszawie – mówił Gwosdz.

Według niego małe miasta potrzebują efektywnego wsparcia, bo inaczej grzęzną jak teraz. Przytoczył założenia z książki „200 lat zmagania się Polski z nowoczesnością”, gdzie podjęto próby znalezienia sposobu na zrównoważony rozwój. Tak, aby przerośnięte powiatowe miasta, które nigdy nie będą metropolią miały szanse rozwojowe. Ważne są tu dwie rzeczy – efektywna absorpcja wiedzy znajdującej się gdzieś wyżej i podłączenie pod najnowsze kanały wiedzy. – Taka wtyczka z wiedzą w górze i jest to np. KSSE i raciborska uczelnia, bo ona włącza miasto w sieć powiązań międzynarodowych. Wiedza nie może gromadzić się w jednej firmie, musi być rozsiewana. Dlatego im więcej takich wydarzeń jak to, jest potrzebnych, żeby zaobserwować, co się dzieje na świecie – podkreślił przedstawiciel uczelni z Krakowa. – Jakie są szanse Raciborza w nowej gospodarce cyfrowej? Miasto nie jest bez szans, ale czy one się ziszczą, to zależy od państwa, od tego czy powstanie ekosystem innowacji – zaznaczył Gwosdz.

Tokai Cobex wykorzystał benefit podatkowy w pięć lat

Prezydent Polowy wywołał do wypowiedzi przedstawiciela firmy Tokai Cobex, żeby dać uczestnikom wyobrażenie o możliwościach KSSE. – Inwestor kojarzy się z tym, że ktoś z daleka przyjeżdża z workiem pieniędzy i kupuje jakąś działkę inwestycyjną. Jak ktoś Piaskową w Raciborzu nie jeździ, to nie wie, że tam wielka inwestycja się wydarzyła. Z punktu widzenia Miasta przybył nowy, duży podatnik, dający miejsca pracy, a wszystko to firma zrobiła przy pomocy własnej myśli technologicznej – mówił Polowy wskazując, że tzw. czarno buda działa w Raciborzu już 125 lat i staje się coraz bardziej zielona.

Maciej Pakuła – kontroler grupy Tokai Cobex oznajmił, że dzięki strefie zrealizowano inwestycję wartą 280 mln zł, gigantyczne przedsięwzięcie. – Obyliśmy się bez banku, sfinansowaliśmy to ze środków własnych. Proces przygotowania wniosku przez KSSE trwał niecały miesiąc w 2018 roku. Ten benefit podatkowy rozplanowaliśmy na 5 lat i właśnie go kończymy. Polecam szczerze współpracę z KSSE – podkreślił przedstawiciel Tokai Cobex.

(ma.w)