Zapytaj prawnika. Pracodawca będzie musiał uzasadnić zwolnienie
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Tydzień temu pisałam o nowelizacji kodeksu pracy dotyczącej umowy o pracę na okres próbny. Tym razem chciałam zwrócić Państwa uwagę na kolejną zmianę, a mianowicie obowiązek wskazania przez pracodawcę w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę.
Do tej pory pracodawca składając oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę miał taki obowiązek w sytuacji gdy wypowiadał umowę zawartą na czas nieokreślony. Według nowego stanu prawnego będzie miał taki obowiązek nie tylko w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, ale także umowy o pracę zawartej na czas określony. Wymóg ten będzie obowiązywał również w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Zmieni się nie tylko to, że pracodawca będzie musiał podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, ale zmieni się także zakres roszczeń jakich pracownik będzie mógł dochodzić w takiej sytuacji. Będzie to już nie tylko odszkodowanie. Pracownik będzie mógł się domagać przed sądem także przywrócenia go do pracy. Ustawodawca zrównuje więc w tym zakresie sytuację prawną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z tym, który jest zatrudniony na czas określony.