EKONOWINY: Trzy dni słońca i mieliśmy rekordową produkcję energii z OZE. Konieczna modernizacja sieci
Trzy dni temu Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poleciły redukcję generacji źródeł OZE ze względów bilansowych. 23 kwietnia 2023 r. w systemie elektroenergetycznym wystąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej ponad zapotrzebowanie. Jej przyczyną była wysoka produkcja energii przez źródła OZE przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
Jak poinformowały PSE, w związku z tym ogłosiły one zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej od 11.00 do 17.00 z powodu potrzeby redukcji generacji źródeł OZE przyłączonych do średniego napięcia.
W celu równoważenia podaży i popytu na energię elektryczną została zaniżona produkcja energii elektrycznej w elektrowniach. Ze względu na skalę nadpodaży polecono też redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej, 110 kV i średniego napięcia w wysokości ok. 2,2 GW. W zbilansowaniu systemu pomogła współpraca międzyoperatorska, w ramach której uzgodniono awaryjny eksport energii do sąsiednich systemów w wielkości sięgającej 1,7 GW.
Z podanego komunikatu wynika, że podjęte przez PSE działania zapewniły bezpieczne funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego. PSE nie odnotowały zakłóceń w dostawach energii elektrycznej do obiorców.
PSE przypominają, że moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych (PV) według stanu na 1 kwietnia tego roku, to około 13 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych (FW), to około 9,5 GW. Dotychczas najwyższą generację PV odnotowano 21.04.2023 roku, kiedy sięgnęła ona ponad 8,4 GW, zaś rekord generacji FW miał miejsce 20.02.2023 roku i wyniósł on 7,9 GW.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja