W 2025 roku służba więzienna zamieszka przy zakładzie karnym
Polska Grupa SW Przedsiębiorstwo Państwowe za 20 mln zł zbuduje 4 bloki z 64. mieszkaniami dla funkcjonariuszy i pracowników jednostki. W nowych lokalach zamieszkają rodziny. – To nie będą kawalerki – zapowiada nadzorujący służbę więzienną wiceminister Michał Woś.
Przy Zakładzie Karnym w Raciborzu powstaną kwatery tymczasowe dla funkcjonariuszy i pracowników jednostki. 24 maja 2023 r. w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej podpisy pod umową złożyli ppor. Grzegorz Skowronek – dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu i Artur Dziadosz – dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji.
Świadkami podpisania umowy byli Michał Woś – wiceminister sprawiedliwości nadzorujący służbę więzienną, gen. Jacek Kitliński – dyrektor generalny Służby Więziennej i ppłk Maciej Konior – dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.
Do końca 2025 r. w Raciborzu wykonawca zbuduje cztery czterokondygnacyjne budynki, w których powstaną 64 mieszkania wyposażone w standardzie „pod klucz”, czyli w meble oraz sprzęt agd i rtv. 32 lokale będą dwupokojowe (36 mkw.), 32 (61 mkw.)– trzypokojowe.
Budynki będzie ogrzewać kotłownia zasilana przez powietrzne pompy ciepła oraz kotły gazowe. Każde mieszkanie będzie miało liczniki poboru energii i mediów. Polska Grupa SW PP zainstaluje w budynkach instalacje: odgromową, sanitarną, gazową i elektryczną oraz panele fotowoltaiczne. Zagospodaruje także teren wokół bloków, wraz z chodnikami, parkingami, placami zabaw i zielenią.
– Służba więzienna chce być jak najbardziej atrakcyjną formacją – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. – Rozwijamy się i szukamy nowego narybku. Poza wynagrodzeniem, które podnosimy, a przypomnę, że teraz nowy funkcjonariusz na start dostaje w SW około 4,5 tysiąca złotych na rękę, szukamy dodatkowych zachęt. Po to powstał program „Funkcjonariusz Pro” i po to budujemy mieszkania tam, gdzie mamy teren i gdzie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiają tego rodzaju inwestycje – podał Woś.
Kadra Zakładu Karnego w Raciborzu liczy 252 funkcjonariuszy i 14 pracowników (stan na 24 maja). Rozbudowanie jednostki do pojemności 815 osadzonych o oddział półotwarty dla kolejnych 200 będzie wymagało zwiększenia zatrudnienia o 83 funkcjonariuszy i pracowników.
– 64 mieszkania z pewnością będą atrakcyjne dla chętnych do służby i pracy w Raciborzu. Koszt zbudowania samych mieszkań w stanie surowym zamknie się w kwocie ok. 20 milionów złotych – informuje ppor. Grzegorz Skowronek – dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu.
– Na rynku pracy panuje konkurencja, a zakład jest duży i ważny, jedyny z oddziałem dla osadzonych tzw. niebezpiecznych w województwie śląskim, dlatego zachęcamy do służby akurat tutaj – minister Woś wyjaśniał lokalizację inwestycji.
(opr. m)