Dyrektor Kunicki z ZSOMS: klasy mundurowe to nasza duma
Na szkolnym dziedzińcu szkoły sportowej odbyło się pasowanie uczniów klas ogólnych o profilu straży granicznej. – To przeogromne święto – podkreślał szef placówki w obecności rodziców uczniów. – Podejmujecie zobowiązanie wobec Ojczyzny, szkoły i swego środowiska – podkreślił generał SG Adam Jopek.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Zebrani na dziedzińcu odśpiewali wspólnie hymn państwowy.
Dyrektor ZSOMS dr Marcin Kunicki mówił, że pasowanie uczniów klas ogólnych o profilu straży granicznej to przeogromne święto dla młodzieży i ich rodziców. Słuchała tego reprezentująca urząd marszałkowski dyrektor departamentu oświaty Danuta Maćkowska, funkcjonariusze – straży granicznej – Adam Jopek i zakładu karnego – Krzysztof Tym oraz Agata Tańska – z Ośrodka dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Raciborzu (podobnie jak ZSOMS placówka podległa marszałkowi).
Święto klas mundurowych
Dyrektor Kunicki mówił, że klasy mundurowe straży granicznej to duma dla szkoły. – Dziś mundur pogranicznika waży więcej niż w czasach pokoju. Straż broni granic RP i UE. Cieszę się, że mamy takich uczniów, a państwu gratuluję takich wspaniałych dzieci – podkreślił pod adresem zgromadzonych rodziców Marcin Kunicki.
Dyrektor Danuta Maćkowska zaznaczyła, że ślubowanie odpowiada randze procesu krzewienia patriotyzmu, wysokiej jakości kształcenia i zapewnienia bezpieczeństwa krajowi. – Trwa wojna w Ukrainie, obserwujemy działania destabilizujące na granicy Polski z Białorusią oraz ruchy migracyjne. Tym zajmuje się dziś straż graniczna, a to tylko niektóre z jej zadań – powiedziała w Raciborza.
Młodzieży dziękowała za dokonany przez nią wybór ścieżki kształcenia. O ZSOMS powiedziała, że to dobra, sportowa szkoła.
– To jest wasze święto. Zdobywajcie wiedzę nie tylko podręcznikową, ale i tą z terenu, praktyczną. Te możliwości dają wam zajęcia z funkcjonariuszami.
Pamiętajcie, że nosicie mundur, a on zobowiązuje do zachowania honorowego. Noście go z godnością – zaapelowała do uczniów.
Maćkowska podziękowała przedstawicielom straży za współpracę, za to, że wybrali partnerstwo z ZSOMS. – Dzięki temu młodzi ludzie kształtują swoje pasje i odnajdują miejsce we współczesnym świecie – stwierdziła pani dyrektor.
– Życzę zdobycia wymarzonego zawodu, a funkcja pogranicznika idzie w parze z uprawianiem sportu. Gratuluję panu generałowi programu autorskiego, bo dzięki niemu nabór w szkole rośnie – powiedziała jeszcze przedstawicielka marszałka.
Nie gwarantują, ale wyposażają
Maćkowska wyróżniła opiekunów klas mundurowych „za kształtowanie młodych charakterów”.
Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się kochać Ojczyznę, przyczyniać się do jej rozwoju i rozsławiać dobre imię szkoły, a także być uczciwym i odpowiedzialnym, dbać o swoje zdrowie i rozwój. Deklarowali ponadto być przykładem sumienności i wytrwałości w dążeniu do celu, a ponadto z godnością i szacunkiem nosić mundur.
Komendant ŚOSG gen. Adam Jopek nazwał uczniów „Ósemki” bohaterami dnia. – Ten projekt zapoczątkowany został prawie 4 lata temu i najstarsza z klas w nowym roku szkolnym będzie maturalną. My nie gwarantujemy zatrudnienia w straży, ale wyposażamy młodzież we wszystkie elementy potrzebne do wstąpienia do naszej formacji. Dlatego czynni funkcjonariusze są opiekunami, przekazują aktualną wiedzę. Kładziemy nacisk np. na sprawność fizyczną, na zdolność rozwiązywania testów psychologicznych. Złożona dziś rota jest zobowiązaniem wobec Ojczyzny, środowiska, szkoły i kolegów – przemawiał szef straży granicznej w Raciborzu.
Ciągły nabór
Podkreślił niedawny jubileusz formacji – 32. rocznicę jej powołania. – Działamy nie tylko na granicy, ale w całym kraju. Siłą naszą jest rozwój – wkrótce powstanie nowa jednostka na Śląsku. Deficyt tworzy elitarność, dlatego tylko dwie szkoły działają z naszym porozumieniem i pod nadzorem w kształceniu na profilu – usłyszeli uczniowie.
Gen. Adam Jopek zaznaczył, że rekrutacja do straży jest wymagająca, ale skuteczna. Na 7. kandydatów 6. odpada, a zostaje najlepszy. – Słuchajcie przełożonych, instruktorów. U nas nabór jest ciągły, a komu się nie powiedzie, może próbować dalej. Jesienią otwieramy placówkę w Częstochowie. W przyszłych latach zapraszam do naszych punktów rekrutacyjnych. Musicie dbać o swoją kartę karną – przestrzeganie praw i obowiązków oraz stan psychofizyczny – podsumował pogranicznik.
Na koniec życzył młodzieży bezpiecznych i zdrowych wakacji.
(ma.w)