Zapytaj prawnika. Leczenie dziecka na wakacjach
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Trwa okres wakacyjny, a tym samym czas wyjazdów dzieci na wakacje, nie zawsze wraz z rodzicami, czasem z dziadkami czy innymi osobami. A na wakacjach łatwo złapać anginę, złamać rękę itp. Co w takim przypadku ze zgodą na leczenie, kto ją może wyrazić?
Trzeba pamiętać, że lekarz zasadniczo może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych dopiero po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Jeżeli pacjent jest małoletni, wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela ustawowego lub porozumienie się z nim jest niemożliwe – zezwolenie sądu opiekuńczego. Zgodę na przeprowadzenie badania może wyrazić także opiekun faktyczny. Jeżeli pacjent ukończył 16 lat, wymagana jest także jego zgoda. Z drugiej strony lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.
Taka zgoda może być wyrażona ustnie lub poprzez takie ich zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom medycznym. Ale uwaga! Jeśli chodzi o zabieg operacyjny – zgoda musi być wyrażona w formie pisemnej. Brak zgody oznacza konieczność uzyskania zgody sądu opiekuńczego, w którego okręgu czynności te mają być wykonane. Co jeśli rodzic nie wyraża zgody a zabieg jest niezbędny dla usunięcia niebezpieczeństwa utraty przez pacjenta życia lub ciężkiego uszkodzenia ciała bądź ciężkiego rozstroju zdrowia? Wówczas lekarz może wykonać takie czynności po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.