Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1630) Data wydania: 01.08.23
Czytaj e-gazetę

Wiadomo co było przyczyną masowego śnięcia ryb w Krowiarkach. W wiosce wiedzą, jak temu zapobiec w przyszłości

Są znane wyniki badań wody ze stawu w Zielonym Centrum w Krowiarkach, które przeprowadzono po tym, gdy stwierdzono masowe śnięcie ryb. W wiosce wiedzą, co zrobić, aby przeciwdziałać temu problemowi w przyszłości.

Prawdopodobną przyczyną, jak przekazuje Nowinom sekretarz Gabriel Kuczera, mógł być brak tlenu, chodzi więc o przyduchę. Badania przeprowadzone w Lędzinach wykluczyły, że ktoś chciał ryby otruć, bo żadne normy, jak podkreśla sekretarz, nie zostały przekroczone.

Przypomnijmy, pierwsze informacje o masowym śnięciu ryb w Krowiarkach pojawiły się we wtorek 27 czerwca, bo spacerowicze, nie wiedząc jeszcze, co dzieje się w małym stawie na terenie Zielonego Centrum, czuli fetor. Później zlokalizowano przyczynę tego zapachu. – Ciężko powiedzieć o ilu kilogramach mowa, ale było to kilkaset karpi – wyliczał w rozmowie z Nowinami Szymon Bolik, radny powiatowy z Krowiarek, członek rady sołeckiej i zapalony wędkarz.

Bolik przypuszczał wówczas, że przyczyną może być przyducha. Ryby duszą się w wodzie, bo brakuje tlenu. Im wyższa temperatura wody, tym gorzej się on rozpuszcza. Zresztą podobną sytuację w tamtym czasie zauważono m.in. w jeziorze Kowalskim w gminie Pobiedziska (w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim) czy jeziorze Zbąszyńskim w Zbąszyniu (miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim).

W wiosce są spokojniejsi, że udział osób trzecich nie był powodem masowego śnięcia ryb, ale chcą przeprowadzić działania, które w przyszłości mają przeciwdziałać takiej sytuacji. – Wiemy, dlaczego to się stało, bo w stawie mocno rozrosły się rośliny: trzciny, pałki wodne, tatarak i grążel. Bo za dnia roślina produkuje tlen, ale nocą go pobiera. I przykład takiej sytuacji, że zabrakło tlenu dla ryb, był właśnie u nas, w Krowiarkach – komentuje w rozmowie z Nowinami Szymon Bolik. W stawie było też dużo karpi, które rozmnażają się tam masowo, bo mają ku temu sprzyjające warunki.

Bolik zapowiada, że na jesień członkowie Klubu Wędkarskiego Karaś chcą pogłębić i poszerzyć zbiornik, ale też, jak nadmienia, należałoby go zabezpieczyć, podobnie jak ten obok, który przy wsparciu miejscowego urzędu obłożono kamieniem hydrotechnicznym. Dzięki temu brzegi dużego zbiornika nie ulegają erozji. – Chcemy też pozbyć się roślinności, która intensywnie się rozrasta, więc moglibyśmy odzyskać 1/3 stawu na potrzeby hodowlane – wyjaśnia.

W Krowiarkach pierwszy raz spotkano się z przyduchą, na którą wskazywało zresztą zachowanie ryb, które łapczywie łapały powietrze. Po uruchomieniu aparatów napowietrzających, w co zaangażowali się strażacy z miejscowej OSP, te ruchy ustały.

(mad)