SOR w Raciborzu ukończony. Otwarcie symboliczne. Pacjenci mają skorzystać w październiku
Dyrektor naczelny szpitala rejonowego Ryszard Rudnik w asyście starosty raciborskiego i członków zarządu Powiatu Raciborskiego ogłosił zakończenie prac przy powstaniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dla pacjentów oddział ma ruszyć w październiku. Będzie tam większy niż obecnie triaż (ocena stanu chorego), sala operacyjna jak na bloku, ale najmłodsi pacjenci nadal będą odsyłani do Rybnika, bo na Gamowskiej wciąż marzeniem jest chirurgia dziecięca.
Jedna z najważniejszych inwestycji tej kadencji – tak mówi o Szpitalnym Oddziale Ratunkowym starosta Grzegorz Swoboda. Nastąpiło symboliczne zakończenie inwestycji, która nadal jest rozliczana z unijnego dofinansowania.
Długa lista gości
W uroczystości wzięli udział starosta Swoboda i członkowie zarządu, w tym wicestarosta Marek Kurpis nadzorujący sprawy szpitala. Przyjechała Ewa Kabza – w imieniu dyrektora śląskiego NFZ, a także dyrektor medyczna tego funduszu – Beata Warecka-Śmietana oraz: Rafał Kiełkowski – przedstawiciel Naczelnej Izby Medycznej, Tomasz Michalczyk z wydziału powiadamiania ratunkowego i reprezentująca wydział zdrowia śląskiego urzędu marszałkowskiego – Ilona Nawara-Malik.
Nową inwestycję u kolegi dyrektora przyjechali obejrzeć Marek Szymiczek szef pobliskiego RCM, Robert Rychel – dyrektor szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, Jarosław Madowicz – kierujący wojewódzkim szpitalem w Rybniku i raciborzanin Jarosław Kończyło – dyrektor naczelny w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.
Obecny był także prezydent Dariusz Polowy oraz politycy prawicy – senator PiS Ewa Gawęda, poseł PiS Adam Gawęda, poseł SP Michał Woś i wiceminister Paweł Jabłoński.
NFZ gwarantuje finansowanie oddziału
– Sukces jest wynikiem właściwej decyzji. Wiele osób, wiele instytucji wpłynęło na powstanie tego oddziału. Nastąpiła rozbudowa, modernizacja, wyposażenie pomieszczeń oddziału – mówił R. Rudnik.
Dyrektor naczelny podał, co w ramach tej inwestycji zyskał szpital:
• powiększony triaż,
• salę resuscytacji,
• sale intensywnego nadzoru – 4 stanowiska, 2 stanowiska intensywnej terapii,
• salę zabiegową na warunkach bloku operacyjnego
Po całości nowego obiektu oprowadziła zebranych wicedyrektor medyczna Elżbieta Wielgos-Karpińska.
– Wszystkim, którzy wierzyli w ten obiekt, dziękuję. Ministerstwu zdrowia dziękuję za dotację unijną z EFRR. Tak samo dziękuję paniom prowadzącym nadzór inwestycyjny, którymi są Aleksandra Wiśniewska i Anna Dulanowska. Wciąż z nimi pracujemy, gdyż jesteśmy w trakcie rozliczenia projektu. Dziękuję wojewodzie śląskiemu – za ujęcie inwestycji w planie funkcjonalnym; uzyskaliśmy też gwarancje finansowania z NFZ i z chwilą uruchomienia oddziału nastąpi finansowanie jego działalności – kontynuował R. Rudnik.
Podkreślił rolę starosty Swobody, który z dużą determinacją przekonywał otoczenie, że oddział musi powstać. Powiat zaangażował też środki własne w tę inwestycję. Szef lecznicy dziękował prezydentowi Dariuszowi Polowemu, że ten wsparł finansowo modernizację wiaty dla karetek i wykończenie holu, gdzie odbyło się otwarcie. Dziękował ponadto pracownikom szpitala za ich ciężką, długą pracę.
Misja doskonalenia leczenia
– Jesteśmy na etapie zakończenia, prace i nadzory są zakończone, trwa organizacja i uzupełnienie, szkolenie personelu – podał dyrektor.
Mówił także o trudnym czasie powstania SOR, przerwanym przez pandemię. Zaplanowane środki nie wystarczyły. – Wspólnie z zarządem powiatu poradziliśmy sobie. SOR będzie teraz służył mieszkańcom, mamy nowoczesne pomieszczenia, najlepszy sprzęt, co posłuży poprawie leczenia. Dobrem najwyższym jest zdrowie i życie i nasz personel realizuje tę ideę, ratuje je. Wypełnia misję szpitala, w którym dążymy do doskonalenia jakości leczenia – podsumował Ryszard Rudnik.
Starosta Swoboda powtórzył, że najważniejsze jest zdrowie, a jemu przyszło pracować w trudnej kadencji, gdzie była pandemia covid, jest inflacja i trwa wojna.
– Na nowo budujemy potencjał szpitala, a ja wśród kadry szpitala czuję się między swoimi, bo to wspaniała załoga. Dziękuję za włożone serce. My wkładamy jako Powiat 70 mln zł inwestycji trwałych, a są nimi m.in. wymiana gazów medycznych, oświetlenia, fotowoltaika, termomodernizacja. Dziś mamy jeden z najnowocześniejszych szpitali na Śląsku. Potencjał ludzki jest najważniejszy. Mamy marzenie, żeby wrócił tu oddział chirurgii dziecięcej, żeby to odbudować, tak jak inne oddziały, gdzie brakuje na razie kadry – zaznaczył G. Swoboda.
Widząc przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, starosta dziękował za ich wsparcie, za wiele konsultacji. Nasz powiat realizuje wielkie inwestycje, a dziś symbolicznie otwieramy coś, co powinno być tu dawno dla poczucia bezpieczeństwa. Najważniejsza jest kadra zabezpieczająca nas medycznie. Nasze cele na najbliższą przyszłość to remont i rozbudowa parkingu, termomodernizacja, a następnie inwestycje na oddziałach, w estetykę szpitala także – podsumował starosta raciborski.
(oql, ma.w)