Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1641) Data wydania: 17.10.23
Czytaj e-gazetę

Powrót do czasów cara i księcia.

Żubr Podskok i trzy żubrzyce wyszły z zagrody w Brzeziu

– To historyczny moment, żubry wracają na ziemię raciborską – mówił mediom poseł, były minister środowiska Michał Woś. Kiedy kierował resortem wpadł na pomysł, by w Raciborzu powstała zagroda żubrów. 6 października ogłoszono zakończenie pierwszego etapu jej tworzenia. Na wiosnę zaplanowano oddanie do użytku całości.

O dziejach gatunku mówiła pod zagrodą prof. Wanda Olech, przedstawiona jako wybitna specjalistka, która pomagała utworzyć raciborską zagrodę. Żubry wyginęły podczas I wojny światowej, na całym świecie zostały tylko 54 zwierzęta. Przebywały m.in. w zwierzyńcu w Pszczynie, która wtedy nie znajdowała się w Polsce. – Kiedy tworzyły się Lasy Państwowe nie mieliśmy żubrów i postanowiono ratować te zwierzęta. W Białowieży wybudowano pierwsze zagrody 1929 roku, sprowadzono pierwsze zwierzęta.

Po II wojnie światowej były w kraju trzy duże ośrodki, a w latach 90. zagrody wróciły do Lasów Państwowych.

To instytucja z doświadczeniem, możliwościami. Dzięki niej zapewniony jest dobrostan tych zwierząt – podkreślała w piątek prof. Olech.

W brzeskim lesie, między Raciborzem a Kornowacem przeznaczono 10 hektarów dla 10 żubrów. – Im potrzeba tej przestrzeni, hektar przypada na zwierzę. W ZOO mają 500 mkw. na dwa żubry, a one potrzebują lasu, łąki i to jest taka zagroda – stwierdziła Wanda Olech.

Dodała, że poseł Woś chciał więcej. – Powiedziałam: może poczekajmy, aż się urodzą tutaj. Samiec przyjechał z Gołuchowa, żeby nie było kojarzenia brata z siostrą, bo zmienność genetyczna jest podstawą – oznajmiła ekspertka.

Olech powiedziała, dlaczego do Raciborza sprowadzono czworo zwierząt. – W 1865 roku car Aleksander II i książę Hochberg w Pszczynie wymieniali jelenie na żubry i też 4 tam przyjechały – samiec i 3 samice. Dzięki temu, że one się wtedy pojawiły, to mieliśmy później szansę odtworzyć gatunek. Może to jest dobry omen, że ta zagroda będzie miała znaczenie wyjątkowe – zaznaczyła.

Profesor dodała jeszcze, że zagroda spełnia standardy potrzeb żubrów, a także jest bardzo estetyczna i ładna.

Poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ogłosił historyczny moment powrotu żubrów na ziemię raciborską.

Mówił, że Lasy Państwowe są największą instytucją ochrony przyrody w Polsce i dzięki nim żubr z gatunku skrajnie zagrożonego już takim nie jest. – To król puszczy – podkreślił.

Pokazowa zagroda, w której zamieszkały żubry to pierwszy etap prowadzonej w Brzeziu inwestycji. Ta ma się zakończyć wiosną 2024 roku.

Czy żubry wydostaną się z niej na wolność? – Uspokajam. Jeśli taka decyzja będzie podejmowana, to tylko w porozumieniu z mieszkańcami, z rolnikami, to perspektywa odległa – powiedział polityk prawicy.

Przez dwa ostatnie tygodnie zwierzęta przebywały w zagrodzie kwarantannowej, przybyły tu w tajemnicy. Sprowadzono je z Pszczyny, z Nadleśnictwa Kobiór. – Dziś mamy pewność, że wszystko z nimi dobrze – zaznaczył M. Woś.

Żubry noszą imiona – Podskok, Pontycja, Pohulanka 2 i Pośmiewna. Jak wyjawił wiceminister, już zaobserwowano pierwsze amory. Ogółem w Raciborzu ma się pojawić 8 – 10 sztuk.

(ma.w)