Kogo nagrodzono medalem Unitas in Veritate na 21. edycji Dni księdza prałata Stefana Pieczki?
Gala przyznania medali imienia zasłużonego proboszcza raciborskiej fary odbyła się w Raciborskim Centrum Kultury.
Do jej poprowadzenia Ryszard Frączek – organizator – zaprosił Danutę Skalską znaną z działalności na rzecz Kresowian. W części artystycznej przygotowano recital Grzegorza Podwójnego.
(oprac. m, KuKi)
Oto biogramy tegorocznych laureatów medalu Jedność w Prawdzie.
Siostra Eżbieta Cińcio SMI
Siostra zakonna, doktor nauk humanistycznych, wykładowca. Raciborzanka, absolwentka II LO, germanistka z opolskiej uczelni. Do klasztoru wstąpiła w 1984 roku. Była katechetką w Wieliczce i Białym Kościele k. Ojcowa. Autorka wielu artykułów. Wykładała historię na Uniwersytecie Jana Pawła II oraz historię kultury i etykę na Półtechnice Śląskiej. W latach 1999 – 2005 przebywała w Rzymie, gdzie pełniła funkcję radnej generalnej swojego zgromadzenia. Od 2005 roku pracuje w Domu Pomocy Społecznej św. Nortburgi w Raciborzu. Medal otrzymała za służbę ludziom potrzebującym oraz wkład w dziedzictwo kulturowe ziemi śląskiej.
Państwo Zuzanna i Mieczysław Heflingerowie
Oboje pochodzą z Raciborza. Tu w młodości przeszli dobrą formację duchową w parafiach. Pani Zuzanna kształtowała się pod okiem księdza Stefana Pieczki w młodzieżowych wspólnotach, między innymi we wspólnocie Maitri. Jako wolontariuszka pomagała osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, opiekowała się też chorym ojcem. W wolontariacie też spotkała swojego przyszłego męża Mieczysława. Pobrali się w 1994 roku. W kolejnych latach przychodziły na świat ich dzieci dzisiaj już dorosłe: Franek, Ania, Bernadeta i Eliasz. Jedno dziecko mają w Niebie. Najmłodszy syn jest osobą z niepełnosprawnością od urodzenia. Kapituła dostrzegła olbrzymie otwarte serca Heflingerów wspierających i propagujących wielodzietność, otwarcie na życie, szacunek dla osób z niepełnosprawnościami.
Joanna Maksym-Benczew
Doktor nauk humanistycznych, bohemistyka, nauczyciel akademicki, tłumacz. Urodziła się w Raciborzu. Ukończyła I LO, jest absolwentką filologii polskiej, studiowała bohemistykę na Uniwersytecie w Ołomuńcu. Jeszcze jako licealistka współpracowała z księdzem Stefanem Pieczką. Aktywnie działała w Ruchu Maitri oraz Gronie Młodzieży Niezależnej. Jest zamężna z Benem Benczewem. Od 2005 roku jest zawodowo związana z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu (dziś Akademia Nauk Stosowanych), gdzie tworzyła raciborską bohemistykę. Jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz przekładów literackich. Od listopada 2015 roku jest dyrektorem Raciborskiego Centrum Kultury, który ożywiła, nadając działalności nowej dynamiki i podnosząc na wysoki poziom. Kapituła dostrzegła w pani Joannie wybitną wrażliwą osobowość, doceniła działalność na rzecz rozwoju kultury na naszej ziemi oraz wartości.
Paweł Strózik
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Nauczyciel dyplomowany, egzaminator i ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Urodził się w Wieluniu. Absolwent filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta programu TEMPUS w University of Sheffield (Wielka Brytania) oraz Justus-Liebig-Universität w Gießen w Niemczech. W latach 2005-2015 wicedyrektor Instytutu Neofilologii w PWSZ w Raciborzu, w latach 2015-2019 prorektor do spraw dydaktyki i studentów. Autor ponad 50 tekstów naukowych z dziedziny nauk humanistycznych (literaturoznawstwo, przekładoznawstwo) i społecznych (nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki socjologiczne) publikowanych w czasopismach naukowych o ogólnopolskim zasięgu. Tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Kapituła dostrzegła jego wkład w rozwój nauki na ziemi raciborskiej, pracowitość, prawą i uczciwą postawę.