Radni bez wyborów. 11 miejscowości w powiecie raciborskim ma już swoich reprezentantów na kolejną kadencję
W jedenastu sołectwach powiatu raciborskiego pojawił się tylko jeden kandydat na radnego, co automatycznie zapewniło im miejsca w radach gmin nadchodzącej kadencji. O których miejscowościach mowa i kto został radnym?
Bez głosowania
Obsadzenie mandatu radnego bez konieczności głosowania to rzadkość, występuje tylko wtedy, gdy kandydat nie ma konkurencji. Jednakże, zanim taka decyzja zostanie podjęta, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, Gminne Komisje Wyborcze muszą przeprowadzić nabór uzupełniający. Taka sytuacja miała miejsce w 10 okręgach wyborczych gminy Krzyżanowice i Szonowicach w gminie Rudnik. Jednak pomimo dodatkowego naboru, nie doszło do zmiany sytuacji.
Postępowanie w takiej sytuacji również precyzuje Kodeks Wyborczy. Zgodnie z Art. 380, jeśli liczba zarejestrowanych kandydatów w okręgu wyborczym jest równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w danym okręgu, głosowania nie przeprowadza się. Terytorialna komisja wyborcza uznaje za wybranych na radnych zarejestrowanych kandydatów, a pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone (w przypadku sołectw gminy Krzyżanowice i Szonowic nie ma mowy o nieobsadzaniu, bo są to okręgi jednomandatowe). Następnie, zgodnie z Art. 381, zawiadamia wyborców danego okręgu wyborczego o przyczynach obsadzenia mandatów bez głosowania, wydając obwieszczenie.
10 radnych w gminie Krzyżanowice
Wybory na radnego nie odbędą się więc w następujących okręgach gminy Krzyżanowice, gdzie radnymi na kolejną kadencję, którzy startowali z komitetu urzędującego wójta, zostali:
• Teresa Kasza – Roszków, okręg nr 5
• Mariola Pszenica – Krzyżanowice, okręg nr 7. To sołectwo składa się z dwóch okręgów, a ten o którym mowa obejmuje ulice: 1 Maja, Dworcowa, Kolejowa, Krótka, Łąkowa, Odrzańska, Piaskowa, Poprzeczna, Słoneczna, Tworkowska, Bukowa, Horniok-Pieńki
• Walter Witeczek i Roman Cwik – Bieńkowice, okręg nr 8 i 9
• Magdalena Stuchly – Bolesław, okręg nr 10
• Roman Kaczor i Izabela Topa – Chałupki, okręgach 11 i 12
• Piotr Minkina – Owsiszcze, okręg nr 13
• Beata Płaczek – Rudyszwałd, okręg nr 14
• Marzena Hiltawska – Zabełków, okręg nr 15
Grzegorz Utracki jedynym kandydatem
Nadchodzące wybory samorządowe w gminie Krzyżanowice to bez wątpienia nietypowa sytuacja. Obecny wójt, Grzegorz Utracki, jest jedynym kandydatem na to stanowisko. Mimo że inne komitety – KWW Huberta Fichny i KWW Nasz Tworków zgłosiły swoich kandydatów na radnych, to jednak nie przedstawili oni kandydatów w większości okręgów wyborczych. Zgodnie z wymogami, aby komitet mógł wystawić kandydata na wójta, musi mieć zarejestrowanych co najmniej połowę kandydatów w okręgach, co w przypadku tej gminy oznacza minimum 8 kandydatów.
Brak konkurencji nie oznacza jednak, że wybory nie odbędą się. Procedura będzie podobna do tej stosowanej w 2018 roku w Krzanowicach i Kornowacu. Mieszkańcy otrzymają karty, na których będą mogli wyrazić swoje opinie poparcia dla kandydata, zaznaczając „Tak” lub „Nie”. Kandydat zostanie wybrany na urząd, jeśli otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów.
W przypadku braku uzyskania większości ważnych głosów, wyboru wójta dokona rada gminy większością głosów w tajnym głosowaniu. Prawo do zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej jedną trzecią składu rady. Jeśli rada gminy nie dokona wyboru wójta w ciągu dwóch miesięcy od daty wyborów, premier, na wniosek odpowiedniego ministra ds. administracji publicznej, wyznaczy osobę pełniącą obowiązki wójta do zakończenia kadencji.
Szonowice mają nową reprezentantkę w radzie
W Szonowicach – sołectwie będącym częścią gminy Rudnik, również wybrano radną. Mimo że w gminie funkcjonują cztery komitety, to tylko ten związany z obecnym wójtem, Piotrem Rybką, wystawił kandydata, a właściwie kandydatkę – Monikę Schink. Przypomnijmy, dotychczasową reprezentantką tej miejscowości w Radzie Gminy Rudnik do końca kadencji jest Aleksandra Kremzer, która nie ubiegała się o reelekcję. W wyborach w 2018 roku do rady weszła z komitetu Rybki.
(mad)