O bezpieczeństwie na wsi, zamiast wagarów. Tak było pierwszego dnia wiosny w Pietrowicach Wielkich
Placówka KRUS w Raciborzu, którą kieruje Krystyna Lancman, kontynuuje akcje prewencyjne w powiecie, a tegoroczny Gminny Dzień Bezpieczeństwa odbył się w Pietrowicach Wielkich. Wzięło w nim udział 304 uczniów, którzy, pomimo kuszącej wiosennej aury, zdecydowali się uczestniczyć w wydarzeniu, zamiast wagarować. W końcu pierwszy dzień wiosny, przypadający na 21 marca, to dla wielu nieformalny dzień na wolne.
Pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy”, KRUS w Raciborzu z urzędami i placówkami regularnie organizuje dni bezpieczeństwa w różnych gminach powiatu raciborskiego. Tym razem spotkanie miało miejsce w Pietrowicach Wielkich, w tamtejszej szkole podstawowej. Projekt ten, jak tłumaczą przedstawiciele KRUS-u, ma na celu aktywne zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale także dzieci, dlatego został zorganizowany z uwzględnieniem różnych grup wiekowych. Prelegenci przekazywali istotną wiedzę na temat bezpieczeństwa w środowisku wiejskim, stosując różnorodne metody i środki dydaktyczne.
O znaczeniu tego wydarzenia wypowiedziała się także wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, Urszula Florian, która podkreśliła, że pierwszy dzień wiosny stanowi doskonałą okazję do zorganizowania lekcji w innym wydaniu. Florian w rozmowie z Nowinami zaznaczyła, że mimo że temat bezpieczeństwa na wsi jest obecny w edukacji, to nie zawsze jest możliwość, aby mu odpowiednio poświęcić czas. – Nawet jeśli nie pracujemy na roli, to mieszkamy na wsi. Cały czas jesteśmy z nią związani, dlatego ważne jest, aby najmłodsi byli świadomi tego, co się wokół nich dzieje – powiedziała.
Ta inicjatywa zgromadziła różne instytucje i służby, które wspierają bezpieczne zachowania na wsi. Oprócz KRUS-u i Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich zaangażowani są miejscowi policjanci, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Pietrowicach Wielkich, a także Państwowa Inspekcja Pracy. Według wicedyrektor Florian, najbardziej pouczające są warsztaty, podczas których uczniowie mogą samodzielnie spróbować różnych rzeczy, takich jak np. warsztaty z pierwszej pomocy.
Sekretarz Gabriel Kuczera, zwracając się do uczniów, uśmiechał się, gdy wspominał, że za jego czasów w pierwszy dzień wiosny w szkole było mniej uczniów. – To cieszy mnie, że jesteście tutaj. Poruszane dzisiaj tematy są kluczowe dla waszego bezpieczeństwa – podkreślił, wyrażając wdzięczność wszystkim zaangażowanym w realizację Gminnego Dnia Bezpieczeństwa.
(mad)