Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1670) Data wydania: 07.05.24
Czytaj e-gazetę

Tomasz Trela z Lewicy o Michale Wosiu w radiowej Trójce: nie dochował należytej staranności co do gospodarki finansami publicznymi

Jeden z czołowych polityków Lewicy, członek komisji śledczej opowiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia o swoim postrzeganiu roli posła z Raciborza – Michała Wosia w tzw. aferze Pegasusa. Odnosił się do przesłuchania byłego członka rządu Zjednoczonej Prawicy przed komisją śledczą.

Ziobro mówi, że ma czyste ręce

Trela powiedział w Trójce, że ówczesny wiceminister sprawiedliwości, wtedy 26-latek Michał Woś „został wynajęty tylko i wyłącznie do tego”, by przeprowadzić zakup systemu do podsłuchiwania przestępców, a jak wynika z ustaleń m.in. komisji śledczej – także polityków opozycji. – Jakimś takim dziwnym trafem pan Woś przyszedł do resortu, załatwił sprawę przekazania 25 milionów złotych na ten zakup i niemalże z resortu sprawiedliwości odszedł na inne stanowisko w rządzie. Czyli taki człowiek do zadań specjalnych. Żeby zaspokoić ambicje polityczne tego czy innego polityka – mówił Tomasz Trela w audycji „Bez uników” prowadzonej przez dziennikarkę Trójki Renatę Grochal.

Ta spytała Trelę, czy ten uważa, że M. Woś popełnił przestępstwo podczas procedury przekazywania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na potrzeby CBA. – Dlaczego pańskim zdaniem on się na to zdecydował? Dlaczego wypełnił to polecenie Zbigniewa Ziobry? Bo dzisiaj pan Ziobro staje przed swoim domem i mówi dziennikarzom: ja mam czyste ręce, decyzje podejmowali moi współpracownicy – mówiła Renata Grochal w radiowej trójce.

Zasłonił się niepamięcią

– Myślę, że dlatego, że to był człowiek, który rozpoczynał swoją drogę polityczną. Chciał zrobić karierę polityczną, dostał polecenie i nie dyskutował z tym poleceniem. Jak ja mu zadawałem konkretne pytania czy uczestniczył w rozmowach odnośnie przekazania tych pieniędzy, on odpowiedział, że nie uczestniczył, a ja zapytałem skąd decyzja o wydatkowaniu 25 milionów złotych, to on powiedział, że nie uczestniczył w tych spotkaniach. Więc wygląda to tak, że przyszedł ktoś do pana Wosia i powiedział mu: posłuchaj, tu jest taka sprawa, mamy wszystko dogadane, ty masz to tylko przeprowadzić. To on przyszedł na komisję finansów, wcześniej zmienił prawo i doprowadził do przekazania tej dotacji. A później rozliczył tę dotację. Pan minister Woś nawet przyznał na posiedzeniu komisji śledczej, że był w tym pokoiku, tam w tej kanciapy gdzie ten Pegasus funkcjonował. Bo on dokonywał formalnego odbioru i podpisywał się pod takim protokołem odbioru czy takim dokumentem, który mówi, że dotację celową rozliczono. Wyobraża pani sobie to, że wiceminister sprawiedliwości idzie do jakieś kanciapy w centralnym biurze antykorupcyjnym i widzi jakieś serwery, widzi jakiś komputer? Mówi, no tak kupiliście, to co mieliście kupić i wszystko jest okej, 25 milionów załatwione. Oczywiście myśmy w komisji dopytywali: a co tam było na tych monitorach? On już nie pamiętał, zasłaniał się niepamięcią. Jak oni wiedzą, że jest coś na rzeczy, to mówią: nie pamiętam. Może tak było, a może tak nie było. Natomiast my dojdziemy prawdy, dlatego że z każdym kolejnym przesłuchaniem będą kolejni ludzie mówić.

Kto nie działa w zgodzie z prawem, podlega karze

– Czy pana zdaniem Michał Woś powinien dostać zarzuty? – spytała swego gościa Renata Grochal. – To nie ja będę decydował czy pan Woś dostanie zarzuty. Natomiast jeszcze potrzebuję kilka faktów ustalić, kilka przesłuchań przeprowadzić, żeby mieć pełen obraz sytuacji. Natomiast na dzisiaj w mojej perspektywie i z mojego punktu widzenia pan minister Woś nie dochował należytej staranności co do gospodarki finansami publicznymi. Bo jednak 25 milionów złotych przeznaczył na cel, który był niezgodny z celem działania funduszu sprawiedliwości. A jak ktoś działa niezgodnie z prawem, ktoś wyrzuca publiczne pieniądze w błoto, bądź przekazuje je instytucji, które jej się nie należą no to podlega odpowiednim przepisom – podsumował tę część wywiadu radiowego Tomasz Trela.

(oprac. m)