Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1676) Data wydania: 18.06.24
Czytaj e-gazetę

Zbrodnia, pokuta i krzyż. XVI-wieczny zabytek z Grzegorzowic w nowym miejscu

W Grzegorzowicach znajduje się cenny zabytek, kamienny krzyż z XVI wieku, jeden z około 60 takich obiektów na Śląsku. Jego unikalność wynika z powiązania z konkretną umową kompozycyjną.

W średniowieczu prawo pozwalało zbrodniarzom uniknąć więzienia po spełnieniu określonych warunków, jednym, z których było wykucie i postawienie krzyża kamiennego w miejscu zbrodni. Krzyż w Grzegorzowicach jest przykładem takiego pomnika. Początkowo miał znajdować się przy drodze z Nędzy do Łubowic, jednak podczas budowy nowej drogi został przeniesiony na strome zbocze przy ulicy Powstańców Śląskich. Przez wiele lat otoczony opieką mieszkańców, z czasem stał się mniej widoczny i trudnodostępny.

Uczniowie ZSP w Grzegorzowicach, wraz z nauczycielką historii Magdaleną Gałeczką, wystąpili do wójta gminy Rudnik z inicjatywą przeniesienia krzyża w bardziej dostępne miejsce. Wójt Piotr Rybka przychylnie odniósł się do propozycji, a urzędnicy podjęli działania, aby sfinalizować projekt. Dzięki odpowiednim środkom, oraz zgodzie i nadzorowi wojewódzkiego konserwatora zabytków, krzyż został przeniesiony w nowe miejsce na przełomie kwietnia i maja tego roku. Obecnie znajduje się w pobliżu świetlicy wiejskiej przy ulicy Powstańców Śląskich, wyeksponowany i opatrzony tablicą informacyjną przygotowaną przez Adama Mierę, pracownika muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Dzięki uprzejmości właścicieli firmy AgroMarket z Raciborza, Doroty i Ludwika Galli, teren wokół krzyża został obsadzony roślinami. Sadzonki zostały posadzone przez uczniów 3 czerwca.

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grzegorzowicach zachęca do turystów do odwiedzenia Grzegorzowic, poznania historii Adalberta, syna Filipa z Brzeźnicy oraz zbrodniarza – Adama Piskali, o których można przeczytać na tablicy obok krzyża. Adam Piskala, oskarżony o nieumyślne zabójstwo Adalberta, syna Filipa z Brzeźnicy, został 11 sierpnia 1582 r. skazany przez sąd w Sławikowie. Musiał wypłacić Filipowi i jego dzieciom po 45 marek, pokryć koszty procesu i pogrzebu, przeprosić rodzinę zabitego, klęczeć przez trzy miesiące podczas mszy, oraz miał zakaz noszenia broni przez rok. Dodatkowo musiał postawić kamienny krzyż na miejscu zbrodni, który do dziś stoi w Grzegorzowicach. W XX wieku, podczas wykopalisk przy krzyżu, znaleziono ostrogi i ludzkie kości.

(oprac. mad)