Biznes odpowiedzialny za środowisko. Konferencja z przyszłościowym przesłaniem
– Czynniki ESG, oznaczają, że nowoczesne przedsiębiorstwa biorą pod uwagę aspekty ekologiczne, społeczne i zarządcze. Działania te pozwalają ocenić, czy firma zmierza w kierunku zmiany nie tylko energetycznej, ale także cywilizacyjnej – powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz na konferencji „Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju”. Wydarzenie odbyło się 17 czerwca na Zamku Piastowskim.
Wpływ unijnych regulacji na działalność firm
– Firmy, które angażują się w CSR i ESG, działają na rzecz poprawy warunków społecznych, wspierają lokalne społeczności i dbają o równy dostęp do zasobów, które otrzymaliśmy od naszych przodków – to fragment listu, jaki prof. Jerzy Buzek napisał do uczestników konferencji. Był jej honorowym patronem.
Wydarzenie zgromadziło przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki, którzy debatowali nad wpływem regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na biznes i społeczeństwo.
Organizatorkami Konferencji były Joanna Kruszewska, właścicielka firmy szkoleniowej G2K i wiceprezeska Fundacji Zrównoważonego Rozwoju oraz Aleksandra Dik, prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji PR Adventure Media. Współorganizatorami wydarzenia były Miasto Racibórz oraz Powiat Raciborski.
Konferencja stanowiła platformę do omówienia wpływu unijnych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na działalność firm z sektora MŚP w Polsce.
Podpisano list intencyjny, który trafi do Sejmu
Poruszano kluczowe kwestie związane z efektywnym zarządzaniem czynnikami ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny), liczeniem śladu węglowego, wykorzystaniem komunikacji do budowania strategii opartych na społecznej odpowiedzialności biznesu oraz sposobami sprostania wyzwaniom i wykorzystania ich do budowania przewagi rynkowej.
Istotnym punktem wydarzenia było podpisanie listu intencyjnego, w sprawie powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Komunikacji i Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na niepokoje przedsiębiorców związane z brakiem jasności regulacyjnej, kosztami wdrażania standardów ESG oraz ryzykiem operacyjnym i finansowym.
Powołanie zespołu ma na celu podnoszenie świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie czynników ESG oraz zrównoważonego rozwoju, ułatwienie dostępu do merytorycznych informacji z różnych obszarów, a tym samym wspieranie rozwoju gospodarczego i międzysektorowego dialogu. Pomysłodawczynią listu i jego autorką była Aleksandra Dik. Dokument został przekazany posłance Gabrieli Lenartowicz, która złoży go w Sejmie.
– Wsparcie takich inicjatyw, jak konferencja poświęcona czynnikom ESG, to ważny aspekt działań prowadzonych przez Powiat. Temat zrównoważonego rozwoju jest obecny i należy mu się bacznie przyglądać – powiedziała Ewa Lewandowska, wicestarosta Powiatu Raciborskiego.
Działalność na rzecz środowiska i społeczeństwa
– Czynniki ESG, oznaczają, że nowoczesne przedsiębiorstwa biorą pod uwagę aspekty ekologiczne, społeczne i zarządcze. Działania te pozwalają ocenić, czy firma zmierza w kierunku zmiany nie tylko energetycznej, ale także cywilizacyjnej. Firmy działające zgodnie z regulacjami dążą do coraz większej neutralności klimatycznej i gospodarki obiegu zamkniętego. Przyszłość biznesu zależy od decyzji podejmowanych już dzisiaj – powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz. – Chodzi o wykorzystywanie jak najmniejszej ilości zasobów, które nie są odnawialne. Ponadto takie firmy działają nie tylko na rzecz środowiska, ale także najbliższego otoczenia i całego społeczeństwa.
Dr. Paweł Strózik, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu podkreślił znaczenie współpracy biznesu ze środowiskami naukowymi oraz to, że raciborska uczelnia od lat realizuje program uwzględniający zasady zrównoważonego rozwoju.
Wiedza dla świadomych decyzji
– Kluczowym celem naszej konferencji było dostarczenie wiedzy, która stanowi fundament do podejmowania świadomych decyzji przez przedsiębiorców. To, co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że udało nam się stworzyć przestrzeń do rzeczowych dyskusji zarówno podczas oficjalnych paneli, jak i w kuluarach. Widać, że przedsiębiorcy chcą zmiany, ale potrzebują jasnych wytycznych i praktycznych wskazówek. Naszym celem było ułatwienie tego procesu poprzez edukację i wymianę wiedzy – powiedziała Aleksandra Dik, współorganizatorka konferencji.
W trakcie spotkania odbyły się dwie debaty eksperckie. Pierwsza dotyczyła kwestii technicznych, takich jak emisje, ślad węglowy, opłaty za energię, paliwa przyszłości, odzysk surowców. Druga z debat dotyczyła kwestii związanych z komunikacją ESG, strategiami zarządzania, greenwashingiem, ale także wyzwań prawnych, finansowych i technologicznych, związanych z wdrażaniem czynników ESG.
(oprac. m)