Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1680) Data wydania: 16.07.24
Czytaj e-gazetę

Co zrobić z ptakiem, który wypadł z gniazda?

– Mieszkańcy nie wiedzą za bardzo, co począć w takiej sytuacji, kiedy znajdą ptaka, który wypadł z gniazda. Albo znajdą na drodze potrącone dzikie zwierzę. Co wtedy robić? – spytał na sesji radny Michał Fita z Lepszego Raciborza.

Mikołów spieszy z pomocą

Obecny w trakcie obrad Powiatowy Lekarz Weterynarii Zbigniew Mazur przekazał, że generalnie każda gmina powinna mieć zatwierdzony program opieki nad zwierzętami, między innymi dziko żyjącymi. – Jeżeli jest wypadek, to powinno się wezwać lekarza, który ma podpisana umowę z gminą. On potem decyduje o tym, co dalej. Często zdarza się, że zwierzę jest w takim stanie, że nie da się nic zrobić i trzeba go uśpić. Jeżeli rokuje pozytywnie, to jest na przykład leśne pogotowie w Mikołowie i tam gminy powinny dostarczyć takie zwierzęta – tłumaczył weterynarz.

Przewodniczący rady Mirosław Lenk poprosił prezydenta Wojciechowicza, aby na miejskiej stronie internetowej znalazło się nazwisko lekarza, z którym gmina ma podpisaną umowę w takich sytuacjach. – Przeciętny raciborzanin tego nie wie – dodał.

Racibórz ma swój ośrodek

Fita zauważył, że Pogotowie Leśne z Mikołowa nie zawsze może zareagować bezpośrednio po zdarzeniu. Tymczasem w Raciborzu działa ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt. – Przedstawiono Miastu ofertę współpracy, ale nie było odpowiedzi, choć korzystano z jego pomocy. Czy Miasto będzie zmierzało w kierunku zawarcia porozumienia z ośrodkiem? – pytał Michał Fita.

Odpowiedź radnemu udzielono drogą pisemną. Zrobił to wiceprezydent Michał Kuliga, któremu podlega wydział ochrony środowiska.

Miasto Racibórz zawarło umowę z ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzikich zwierząt pod nazwą „Leśne Pogotowie Jacek Wąsiński”. Jego usługa polega na transporcie i przyjmowaniu do ośrodka zwierząt dziko żyjących. Dotyczy zwierząt egzotycznych, które uciekły z hodowli i zwierząt udomowionych z wyłączeniem trzody chlewnej, koni i krów. Dodatkowo na odrębne zalecenie pogotowie realizuje transport odłowionych tzw. inwazyjnych gatunków zwierząt do azyli mających siedzibę poza terenem województwa.

W przypadku Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Raciborzu prowadzonego przez Annę Banaszek-Wycisk oferta ogranicza się do określonych gatunków ptaków oraz nietoperzy, jeży i zajęcy. Ośrodek nie zapewnia pomocy w przypadku saren, jeleni, bobrów, borsuków, lisów itp. Nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb Miasta w zakresie obowiązującego prawa.

Konkurencja nie chce się dzielić

Zakres działania ośrodka dubluje ofertę pogotowia z Mikołowa. Miasto nie posiada środków finansowych na zawarcie kolejnej umowy na ten sam katalog usług. Kuliga podał, że można rozważyć podzielenie zakresu zalecenia pomiędzy ośrodki w kolejnym roku budżetowym.

Może to jednak skutkować faktem, że firma z Mikołowa nie złoży oferty i Miasto zostanie bez zabezpieczenia w zakresie opieki nad tzw. większymi zwierzętami.

Według urzędników magistratu nawiązanie współpracy z ośrodkiem Anny Banaszek-Wycisk jest możliwe, uwarunkowane uzupełnieniem i zaoferowaniem kompleksowej usługi lub alternatywnie znalezieniem podmiotu trzeciego, który będzie w stanie uzupełnić jego ofertę.

Trudno o weterynarza nocą

Przyjazd i odbiór małych ptaków i ssaków następuje do 24 godzin od zgłoszenia. Pozostałe zwierzęta odbiera się do 12 godzin. W Raciborzu nie ma odpowiedniej placówki, ośrodka lub miejsca na legalne przetrzymywanie takich zwierząt. Odbiór następuje bezpośrednio od osób, które znalazły zwierzę i podjęły się zaopiekowania nim do czasu odbioru. Ośrodki rehabilitacji zwierząt dzikich zapewniają opiekę i pomoc weterynaryjną wyłącznie zwierzętom dostarczonym do ośrodka. W przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy rannemu czy choremu zwierzęciu na miejscu zdarzenia, czy znalezienia, pracownicy wydziału kontaktują się z miejscowymi lekarzami weterynarii. Jak zaznaczył Michał Kuliga, obecnie znalezienie weterynarza gotowego udzielić takiej pomocy dzikiemu zwierzęciu jest bardzo trudne, a w godzinach nocnych wręcz niemożliwe.

(oprac. m)