Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1680) Data wydania: 16.07.24
Czytaj e-gazetę

Kto z radnych powinien trafić do komisji etyki?

Takiej komisji w żadnym z raciborskich samorządów nie ma, ale gdyby istniała, to wicestarościna Ewa Lewandowska miałaby kogo do niej zgłosić. Poczuła się urażona zachowaniem rajcy z PiS-u, bo ten uznał, że samorządowcy wysokiego szczebla „opierdzielają mieszkankę”.

Do sytuacji doszło na ostatniej sesji powiatowej. Towarzyszyły jej emocje związane z przekształceniami w Młodzieżowym Domu Kultury. Głos zabrała mama jednej z wychowanek. Powiedziała m.in. że MDK oferuje kulturę wyższego rzędu, która odróżnia się od kultury fizycznej. Mówiła to w kontekście porównań MDK z PCS-em, placówką gdzie odbywają się zajęcia sportowe.

Zareagowała wicestarościna Ewa Lewandowska, która zanim została urzędniczką trenowała pływaków i zarządzała szkołą sportową. W przeszłości uprawiała sport wyczynowy, otarła się o kadrę olimpijską, wielokrotnie zdobywała tytuły mistrzowskie. – Trzy razy pani obraziła wszystkich, którzy pracują i uprawiają kulturę fizyczną – stwierdziła Lewandowska. Koleżankę z koalicji rządzącej Powiatem poparł wiceprzewodniczący rady Ryszard Wolny. – Pani obraziła całe środowisko sportowe. Ja to odebrałem do siebie, ale chodzi o wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego. Jest takie powiedzenie: w zdrowym ciele zdrowy duch, ale jest jeszcze lepsze: zdrowie fizyczne zaczyna się od psychicznego. Nie wiem dlaczego pani nas obraża. Ja jestem po studiach, pracuję z dziećmi i młodzieżą, a pani się wywyższa mówiąc o kulturze wyższego rzędu. Od 25 lat pracuję z młodzieżą. Różna przychodzi, ale dajemy radę. Wychowujemy ich, jesteśmy wykwalifikowani, nie jesteśmy gorsi, a jak tak to odebrałem. Ja też coś stworzyłem. Jak zostałem prezesem MKZ, to klub był zadłużony, a teraz od kilku lat zamykamy rok z plusem – tłumaczył słynny zapaśnik, mistrz olimpijski.

Wystąpienia Lewandowskiej i Wolnego oburzyły radnego z PiS-u – Łukasza Murę. Zażądał od przewodniczącego rady, aby ten podał mu przepis prawa, na podstawie którego pozwolił swemu zastępcy i wicestarościnie „opierdzielać mieszkańca”? – I nie przerwał pan tej dyskusji – rzucił w stronę szefa rady Mura.

Wolny bronił się, że „nikogo nie opierdzielał”. – Wyraziłem swoje zdanie, mam do tego prawo. Poczułem się urażony i proszę mi nie mówić jak mam żyć – irytował się wiceprzewodniczący rady Powiatu.

Ewa Lewandowska też krytycznie skomentowała uwagi Mury. – Pan radny wypowiedział coś przeciwko nam. Gdybyśmy mieli komisję etyki to bym poprosiła, by pana tam skierować. Jesteśmy radnymi, wypowiadamy się. Ja tu nikogo nie opierdzieliłam – podkreśliła.

Łukasz Mura chciał jeszcze coś powiedzieć, ale przewodniczący Cofała zakończył dyskusję w tym temacie.

(ma.w)