Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1680) Data wydania: 16.07.24
Czytaj e-gazetę

Justyna Święty-Ersetic jedzie na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Chce tam pobiec najszybciej w sezonie

Od kilkunastu lat reprezentuje Polskę. Na ostatnich mistrzostwach kraju wywalczyła indywidualnie brązowy medal. Teraz trenuje w Spale na zgrupowaniu kadry. Start w Paryżu dodatkowo ją motywuje.

Po tysiącach występów nie powinno być stresu

Justyna Święty-Ersetic przez chwilę była w rankingu na miejscu promującym do występu w igrzyskach, ale później wypadała z grona osób z kwalifikacją. Czekała do ostatniego momentu czy się uda reprezentować kraj w Paryżu. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz poinformował, że przyznano nowe miejsca z rankingów lekkoatletycznych i do reprezentacji Polski w konkurencjach indywidualnych dołączyła m.in. multimedalistka z IO w Tokio.

Biegaczka z raciborskich Ocic pojawi się zatem na swoich czwartych igrzyskach olimpijskich. Zaprezentuje się w indywidualnym biegu. – Brakuje mi startów w tym roku. Wierzę, że udział w tak ważnej imprezie po raz kolejny zadziała na mnie motywująco – powiedziała w wywiadzie dla TVP Sport.

W kadrze narodowej sprinterek jest już od kilkunastu lat. – Miałam przyjemność reprezentować kraj w wielu imprezach. Po tysiącach występów wierzę, że w Paryżu nie będzie wielkiego stresu i paraliżu – prognozuje lekkoatletka.

Z mistrzostw wraca z krążkiem

Na niedawnych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy wywalczyła brązowy medal w indywidualnym biegu na 400 metrów. Na swoim Instagramie napisała, że ten start był „słodko-gorzki”. – Liczyłam na więcej. Na własne życzenie nie udało mi się pobiec tego, na co wskazywały wyniki w trakcie treningów. Z drugiej strony, najważniejszy jest medal – podkreśla Justyna Święty-Ersetic. Odkąd raciborzanka startuje w mistrzostwach kraju seniorów, zawsze wraca z nich z krążkiem. – Pomimo upływu czasu nadal jestem na podium – podkreśla.

Sprinterka przyznaje w rozmowie z TVP Sport, że z jej motywacją różnie bywa. – W tym sezonie jest sinusoida – mówi. Zbliżające się igrzyska ją napędzają. Liczy, że ta wielka, światowa impreza sprawi, iż nie będzie potrzebowała dodatkowej mobilizacji. – Imprezy wysokiej rangi dodatkowo mnie motywują – czytamy w wywiadzie.

Wyciszenie i gromadzenie energii

Przez ostatnie dni odpoczywała. 8 lipca wyruszyła na ponad trzy tygodnie do Spały, na zgrupowanie kadry. – Powoli, małymi krokami, zacznę czuć atmosferę zbliżającego się sportowego święta. Ostatnia prosta, by się wyciszyć i zebrać energię – przekonuje J. Święty-Ersetic.

Treningi w Spalę poświęci na wzmocnienie dynamiki, mocy i szybkości. W ostatnich dniach przed wylotem do stolicy Francji będzie czas na „łapanie formy”.

Do występów w Paryżu raciborzanka już nie występuje. Po tym co obserwowała na Diamentowej Lidze rozegranej w Paryżu, uważa, że wyniki, które padają na bieżni, dają do zrozumienia, że igrzyska zbliżają się wielkimi krokami. – Każdy zmierza do piku formy – podkreśla. Czy na tych igrzyskach padną nowe rekordy? – Niby na takich imprezach biega się bardziej po medale, ale nie zmienia to faktu, że trzeba też ustanawiać „życiówki”, by włączyć się do walki z najlepszymi. Zakładam, że tak będzie. Mam przeczucie, iż te igrzyska będą stały na bardzo wysokim poziomie – oznajmia w TVP Sport absolwentka ZSOMS Racibórz.

Poziom wciąż rośnie

Przyznaje, że zaskoczył ją wynik Natalii Kaczmarek, która na ME w Rzymie pobiła rekord Polski. – Wiedziałam, że jest fantastycznie przygotowania, ale nie stawiałam na wynik poniżej 49 sekund. W głowie miałam tylko: „O żesz szlag...!”. Nadal są sytuacje, które mnie szokują. Poziom non stop wzrasta. Zastanawiam się, jak to jest możliwe?! – pada z ust wychowanki Victorii Racibórz.

Święty-Ersetic cieszą postępy utalentowanej lekkoatletycznie młodzieży. – Fajnie będzie zejść ze sceny, wiedząc, że są młode następczynie – przyznaje. Komentuje osiągnięcia 17-letniej Anastazji Kuś. – Biega na fantastycznym poziomie. W jej wieku mogłam tylko pomarzyć o takich wynikach. Życzę jej jak najlepiej – zaznacza. Zauważa przy tym, że możliwości treningowych jest coraz więcej. – W coraz większej liczbie miast pojawiają się stadiony lekkoatletyczne z tartanem. Gdy ja zaczynałam, nie miałam możliwości przygotowywać się na takich obiektach. Dopiero w 2018 roku w Raciborzu pojawiło się wspomniane podłoże. Wcześniej biegałam po żużlu. Są też nowe opcje ułatwiające przygotowania. Nie będę jednak narzekać. Fajnie, że młodzież i trenerzy mogą się rozwijać. Wzrasta sportowa świadomość – podkreśla raciborzanka.

Zakłada występ sztafety w finale

TVP Sport pyta czego kibice mogą się spodziewać po indywidualnym starcie Justyny Święty-Ersetic oraz jej występie w sztafecie? – Jestem realistką. Nie będę teraz mówiła, że stać mnie na awans do indywidualnego finału. Chcę jednak pobiec o najszybszy wynik w tym sezonie. Wierzę, że mnie na to stać. Co do sztafety, zakładam występ w finale – prognozuje sprinterka.

Czy po Paryżu będzie jeszcze szansa, by wziąć udział w igrzyskach w Los Angeles w 2028 roku? – Zobaczę, jak będę czuła się po zakończeniu sezonu. Ważny będzie mój nastrój – podsumowuje Justyna Święty-Ersetic.

Lekkoatleci w Paryżu będą rywalizować od 1 do 11 sierpnia.

(oprac. m)