Dochody Zamku Piastowskiego wzrosły o 100%. Dyrekcja przeprowadza się w nowe miejsce
– Sporo się dzieje na Zamku Piastowskim. Kierunek zmian, jaki obraliśmy, był dobry. Za świetną robotę składam gratulacje na ręce pani dyrektor Elżbiety Kuli – mówił na październikowej sesji starosta raciborski Grzegorz Swoboda.
Administracja na poddaszu, ekspozycja w budynku bramnym
Włodarz Powiatu uważa Zamek za najcenniejszy zabytek, jakim opiekuje się samorząd. – Dzięki wysiłkowi wielu osób jest dziś w tym miejscu, w którym być powinien. Systematycznie się rozwija i zwiększa dochody – przekazał radnym.
G. Swoboda poinformował o przeniesieniu biur dyrekcji na poddasze Domu Książęcego. Tam będzie się mieściła część administracyjna Zamku. Zakończono już prace malarskie i montaż klimatyzacji, trwa przeprowadzka. – Wiele lat poddasze było nieużytkowane. Pomysły na zagospodarowanie były, ale ich nie zrealizowano – przypomniał starosta.
Wyjaśnił, że całość przedsięwzięcia jest realizowana ze środków Powiatu.
– Chcemy wykorzystać potencjał bramy wjazdowej Zamku. Trwa adaptacja budynku bramnego na ekspozycje. Prowadzone są prace malarskie i nowy sposób zagospodarowania – poinformował G. Swoboda.
Średniowieczna karczma z Drengami
Przygotowywane są też pomieszczenia na edukatorium. Zakończono prace malarskie, rozpoczęto wyposażanie wnętrz. Ta przestrzeń zamkowa będzie wykorzystana na kompleksowe działania dla szkół, wernisaże, wystawy i warsztaty.
Powiat przekazał pieniądze na remont elewacji słodowni, tam, gdzie wskazano ubytki.
Tzw. stara restauracja zamkowa zostanie przekształcona w średniowieczną karczmę. Są tam już pierwsze sprzęty montowane. Lokal będzie prowadzony wspólnie z Drengami znad Górnej Odry. Otwarcie zaplanowano w końcu listopada.
Trwa wdrożenie systemu audio-przewodników w Domu Książęcym. 30 listopada ruszy nowa trasa zwiedzania. Na końcowym etapie jest uruchomienie sprzedaży pokoi noclegowych w budynku Słodowni.
Bajkowy Zamek na święta
Jako pilnie strzeżoną tajemnicę starosta przedstawił projekt przygotowywany od czerwca projekt Bajkowy Zamek. To wydarzenie dla dzieci, młodzieży i seniorów. Włączy się weń Stajnia Podkowa Żerdziny. Wydarzenie będzie trwało miesiąc. – Pojawi się dużo zwierząt, ciekawych rzeczy, w okresie świątecznym, w listopadzie podamy szczegóły – zapowiedział Grzegorz Swoboda.
Zaplanowano podpisanie umowy z Akademią Nauk Stosowanych z Raciborza, z którą będzie realizowany projekt unijny z KPO. Współpraca zacieśnia się także z Lasami Państwowymi w zakresie prowadzenia zajęć z przyrody i gospodarki leśnej.
Zamek przygotowuje się również do projektu transgranicznego z ostrawską spółką miejską zarządzającą tamtejszym zamkiem.
– Zespół Zamku robi fantastyczną robotę, żeby odczarować to miejsce – podał na sesji G. Swoboda. Stwierdził też, że obiekt dopiero zaczyna się rozwijać, bo ruszył pod koniec kwietnia.
Włodarz podał radnym dane na półrocze, podkreślając, że trwa wciąż etap zachęcenia. W maju 2022 roku było na Zamku 5300 zwiedzających. W 2024 roku ta liczba wyniosła 7000 osób. Urosły przychody z 52 tys. zł w 2022 roku do 110 tys. zł w obecnym roku.
(ma.w)