EKONOWINY: Rekordowe poparcie dla budowy elektrowni atomowych
92,5 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 r. Jednocześnie 79,6 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. To najlepsze wyniki w historii badań realizowanych co roku od 2012 r.
Badanie z listopada 2024 r. wskazuje, że 92,5 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 67,9 proc. robi to w sposób zdecydowany). Z kolei 5,9 proc. jest przeciwnego zdania, przy czym odsetek osób zdecydowanie przeciwnych wynosi 2,8 proc.
Szczególnie ważne jest, że większość badanych (79,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego.
90,3 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 94,2 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Polacy swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej oceniają średnio na ocenę dobrą (3,9) – w trakcie badania 65,1 proc. respondentów wskazało na ocenę dobrą lub wyższą. Jednocześnie 96,6 proc. badanych uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej. Źródłami, z których Polacy najczęściej czerpią informacje o energetyce jądrowej, są Internet 72,3 proc., telewizja 34,7 proc. oraz rozmowy ze znajomymi 29,1 proc.
Płeć jest kategorią demograficzną, która różnicuje zwolenników i przeciwników budowy elektrowni atomowej. Z przeprowadzonego badania wynika, że mężczyźni są większymi zwolennikami energetyki jądrowej w Polsce (96,8 proc.), poparcie wśród kobiet wynosi 88,4 proc.
W przypadku wieku pozytywne opinie dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce dominują wśród osób do 39 lat oraz w najstarszej kategorii wiekowej 60-75 lat.
Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju są najczęściej mieszkańcy średnich miejscowości tj. od 50 do 100 tys. mieszkańców (94,4 proc.) i powyżej 200 tys. mieszkańców (93,1 proc.). Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące małe miasta do 5 tys. mieszkańców (10,9 proc.).
Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE w dniach 12-28 listopada 2024 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 2060 Polaków w wieku 15-75 lat.
(eco)
Kiedy pierwsza polska elektrownia atomowa?
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to kluczowy projekt infrastrukturalny, o strategicznym znaczeniu dla powodzenia transformacji energetycznej w kraju. Zapewni niezależność energetyczną i będzie znaczącym impulsem rozwojowym dla krajowej gospodarki.
Pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet ponad 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Szacuje się, że skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce przełoży się na wzrost gospodarczy o blisko 1% PKB.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 ma zbudować konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Budowa powinna się rozpocząć w latach 2027-2028, a rozpoczęcie pracy elektrowni zaplanowano na 2035 r.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja