Betlejki „Pod Cebulą"
Musieliśmy odmówić kilkunastu grupom, które chciały zgłosić się do udziału w „Betlejkach" - mówi Piotr Cybułka, inicjator i organizator tej imprezy. Robiliśmy to z bólem serca, bo formuła „Betlejek" jest otwarta. Były nawet telefony z innych regionów Polski, dopytywały się o możliwość udziału szkoły z Brzegu Dolnego. Chciałem, żeby do Radlina trafiały zespoły już po pewnych eliminacjach i powoli zaczyna się to tak układać. Przyjechali do nas laureaci II Przeglądu Powiatowego Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem" z Raciborza, zaprosiliśmy laureatów przeglądu jasełkowego szkół specjalnych, który odbył się w Wodzisławiu oraz przeglądu jasełkowego z Jastrzębia. Można więc powiedzieć, że nasza impreza objęła swoim zasięgiem około 90 zespołów. Przedstawiono bardzo różnorodne inscenizacje, a zaprezentowany poziom był bardzo wysoki. O wyniku decydowały często dziesiąte części punktu. Cieszę się, że po raz pierwszy można było wyróżnić zespół z Radlina.
Przez trzy dni konkursowe inscenizacje oglądało jury pod przewodnictwem Ireny Sauer, w którego skład wchodzili również Jerzy Dębina i Janusz Majewski. Zespoły oceniono w czterech kategoriach - przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz gimnazjów, szkół średnich i ognisk pracy pozaszkolnej. Grand Prix V „Radlińskich Betlejek" jury przyznało teatrzykowi „Pod Cebulą" za Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie za widowisko zatytułowane „Troski z sobą zabierajcie, przed Dzieciną się wyżalcie czyli … do szopy hej uczniowie!". Autorkami tekstu są Aldona Cebulowa i Alicja Łamacz, a muzykę opracował Piotr Gruchel.
Wśród przedszkolaków zwyciężyły „Pracowite Pszczółki" z Raciborza-Studziennej za widowisko „Oddajmy pokłon Jezusowi Królowi" przygotowane przez Sylwię Wypler. Drugie miejsce zajęła grupa z Przedszkola nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju za „Zabawę w jasełka" przygotowaną przez Sylwię Kucia i Iwonę Iskrę. Na trzecim miejscu sklasyfikowano „Jasełka po śląsku" opracowane przez siostrę Jolantę Brzeczek z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Chorzowie oraz „Betlejemską dobranockę" w wykonaniu dzieci z Przeszkola nr 17 w Chorzowie przygotowaną przez B. Adler, G. Gospodarek i I. Kwiatkowską.
W kategorii szkół podstawowych za najlepsze uznane zostały widowiska „Betlejemską drogą…" autorstwa Zdzisławy Bobyk i Elżbiety Kocyłowskiej w wykonaniu Teatru „Trzynastka" z SP 13 w Raciborzu oraz „Kolędnicy", które zaprezentował zespół „Szkloki" prowadzony przez Ewę Gotzmann z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach. Drugie miejsce zajęły ex aequo SP 19 z Rybnika-Kłokocina za „Wilijo po naszymu" przygotowaną przez Lucjana Rugora przy współpracy B. Polok i B. Wawoczny z tekstem Anny Stronczek oraz Szkoła Podstawowa w Goł-kowicach za „Wilijo w naszym domu" w opracowaniu Krystyny Kelner, Eweliny Baranek i Marii Ranoszek. Za oprawę muzyczną widowiska oraz celne ukazanie najcenniejszych dla człowieka wartości wyróżnione zostało przedstawienie Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku przygotowane przez Mariolę Musioł, natomiast za muzykę i akcenty regionalne w widowisku zatytułowanym „Miś panda" wyróżniono grupę ze Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej, której opiekunką jest Bernadeta Budnik.
W kategorii szkół specjalnych pierwsze miejsce zajęły „Dzwoneczki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie za widowisko „Dzieciątko niesie miłość" opracowane przez Henrykę Frankowską. Drugie miejsce uzyskał teatr „Dziewiątka" z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach za przedstawienie „Kolędnicy" przygotowane przez Piotra Adamczyka i Barbarę Frycz. Na trzecim miejscu jury sklasyfikowało zespół „Marantha" z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Franciszkanek NMP za widowisko „Przyjdź Panie, bo czekamy" w opracowaniu Jolanty Nowak, Edyty Franków i Sylwii Czernik oraz grupę „Słoneczka" z SP 6 Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach prowadzoną przez Annę Marx i Wiolettę Waś. Wyróżnione zostało Gimnazjum nr 10 z Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach za poszukiwanie artystycznych środków przekazu w teatrzyku kukiełkowym oraz wrażliwość i włożoną pracę z artystami specjalnej troski, by mogli ze zrozumieniem mówić o ludzkich sprawach.
W kategorii gimnazjów, szkół średnich i ognisk pracy pozaszkolnej zwyciężyła Grupa Młodzieżowa Parafii św. Marii Magdaleny wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej, która przedstawiła widowisko „Nadziei życzę Ci…" autorstwa ks. Andrzeja Pytlika. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych w Pszowie za obraz sceniczny „Elan vital" przygotowany przez Mirelę Chodyko i Blandynę Porąbka. Na trzecim miejscu sklasyfikowano zespół „Chochliki" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach, który zaprezentował program „A światłość w ciemności świeci" opracowany przez Weronikę Sitarz, Danutę Mazur i Mariolę Gajda. Jury przyznało kilka wyróżnień. Otrzymały je: grupa z Gimnazjum nr 1 w Radlinie, której opiekunami są Krystyna Strączek i Wiesława Czogalik, za próby poszukiwania artystycznego przekazu problemów moralnych dzisiejszej młodzieży w widowisku „Betlejem początku XXI wieku", Gimnazjum nr 1 w Knurowie za ciekawą prezentację problemów ogólnoludzkich w „Opowieści wigilijnej naszych czasów" oraz Gimnazjum w
Gołkowicach za przekaz wokalny oraz poszukiwanie artystycznej formy przedstawienia różnorodności ludzkich postaw w widowisku „Narodził się król" opracowanym przez Mariolę Musioł i Marię Ranoszek.
Do udziału w koncercie laureatów zaproszono Teatrzyk szkolny „Pod Cebulą" z SP 4 w Cieszynie, zespół „Dzwoneczki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie, Grupę Młodzieżową z Parafii Marii Magdaleny z Kuźni Raciborskiej oraz „Kolędników" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wojnowic. Jak mówi Piotr Cybułka, koncert laureatów rządzi się swoimi prawami, musi być sprawnie przeprowadzony i mieć swoje tempo, by nie zanudzić widzów. Dlatego też nie można było zaprosić wszystkich nagrodzonych zespołów.
Organizatorami „Betlejek" były: Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta, Parafia Wniebowzięcia NMP w Radlinie oraz Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu, a sponsorowały „Gość Niedzielny", „Poznaj Świat" i Kopalnia Węgla Kamiennego „Marcel".
(jak)