Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (134) Data wydania: 03.04.02

Taneczny bzik

Nikt nie policzył ile razy wystąpili na scenie, ani ile godzin spędzili na próbach, ale wiadomo, że każdy występ zespołów „Bzik" i „Tańczące nutki" jest nagradzany gromkimi brawami.

Tańczą przy każdej okazji, czy to Dzień Matki, Barbórka, dożynki, czy festyn letni. Działają przy Wiejskim Domu Kultury w Syryni już od jedenastu lat. Zespół powstał z inicjatywy Ireny Koczwary, kierownika WDK, a pierwszą instruktorką była Joanna Kasparek, ale już od 1994 roku grupy taneczne prowadzi Wirginia Borkowska. Obecność na próbach jest obowiązkowa, ale ta dyscyplina nie zniechęca, ani nikogo nie dziwi, bo pracy jest aż nadto. Każdy występ wymaga specjalnej oprawy, trzeba nie tylko przećwiczyć układ taneczny, ale także przygotować scenografię, nauczyć się wierszyków, a czasem całych scenek. Instruktorka wybierając utwór, zawsze konsultuje swój wybór z tancerkami, dziewczyny także mogą coś zaproponować, one zaś najchętniej wybierają muzykę rozrywkową i dyskotekową. Zespół spotyka się dwa razy w tygodniu na godzinę ćwiczeń, a warto dodać, że są to zajęcia bezpłatne. Aby dobrze wyćwiczyć dany układ czasem potrzeba aż pół roku, a żeby dziewczyny tańczyły dobrze, układ musi im się podobać - mówi Wirginia Borkowska. Raz w roku prowadzony jest nabór do zespołu, jest to zawsze we wrześniu. Na ostatnie przesłuchanie przyszło aż 70 osób, niestety nie wszyscy mogli zostać przyjęci. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach, młodsza „Bzik", do której należy 25 dziewczynek od 7 do 11 lat i grupa starsza „Tańczące nutki", tutaj spotyka się 12 uczennic klas starszych, 12 - 16 lat. W zespole jest tylko jeden chłopak, choć z założenia miał to być zespół dziewczęcy, to jego pracowitość spowodowała, że prowadząca zajęcia złamała regułę. Swe umiejętności grupa prezentuje na okolicznościowych imprezach miejscowych, czasem wyjeżdża także do okolicznych gmin. Dużym sukcesem zakończyły się wyjazdy na Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, gdzie zespół „Bzik" zaprezentował się cztery razy, w 1996 r. zajął II miejsce, a dwa lata później III. Obecnie zespoły działające przy Domach Kultury nie mogą już brać udziału w tych przeglądach, dlatego zespół nie ma możliwości zdobycia kolejnych trofeów. To jednak nie zniechęciło do pracy, czasem ważniejszą nagrodą są oklaski rodzimej publiczności, wśród której znajdują się rodzice, dziadkowie, pokazujący z dumą swe pociechy oraz szkolni koledzy i koleżanki. Po każdym występie zdjęcia są prezentowane w gablotce w WDK. Dla mnie sukcesem jest to, że dziewczyny chętnie przychodzą na próby, wiele z nich zaczyna w klasie drugiej, są wtedy nieśmiałe, mają problem z rytmiką, a potem jako uczennice klasy V, czy VI wzorowo poruszają się po scenie, nawet same pomagają młodszym koleżankom - mówi Irena Koczwara.

Beata Palpuchowska