Sztandar od sponsorów
Poświęcenia sztandaru dokonał proboszcz lubomskiej parafii ks. Herbert Wójcik. Z kościoła wszyscy przemaszerowali do budynku szkolnego, gdzie odbywał się dalszy ciąg uroczystości. W imieniu społeczności uczniowskiej ślubowanie na nowy sztandar szkoły złożyli Szymon Szyld, Marta Tomanek i Natalia Siedlok, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce.
Cieszy mnie, że imię ojca zyskało uznanie i znalazło się na sztandarze szkoły - mówił prof. Kazimierz Strzał-ka. Po ukończeniu szkoły podstawowej stanął on przed dylematem czy wziąć pole po ojcu czy też uczyć się dalej. I wybrał naukę. Nie było mu łatwo, ale wykazał dużo samozaparcia, skończył gimnazjum w Rybniku a potem studiował w Krakowie. Teraz jest inaczej, w dobie internetu i globalizacji poziom nauczania między szkołami wiejskimi i miejskimi się wyrównuje. Pozostają różnice w podejściu psychologicznym do nauki. Pokutuje jeszcze pogląd, że trzeba szybko iść do pracy i zacząć zarabiać. To jest myślenie na krótką metę. Warto jest studiować, studia poprawiają szanse na dobry start życiowy, ludzie wykształceni mają szersze horyzonty i łatwiej im przystosować się do nowych, zmieniających się czasów.
Nadaniem sztandaru kończy się etap zmiany symboliki lubomskich szkół - stwierdził wójt Czesław Burek. Kiedyś szkoły nie zawsze mogły wyrazić swoje wartości poprzez wybór patrona. Byli to często politycy, których zasługi zweryfikowało życie. Teraz jest to osoba z naszego regionu, z naszej gminy i tego sołectwa. Przyjęcie sztandaru jest zobowiązaniem do kultywowania gwary i poszanowania śląskich tradycji i zwyczajów. Gmina zamierza w najbliższym czasie wydać „Godki i bojki śląskie" Brunona Strzałki.
Uroczystości uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum przygotowany w oparciu o „Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Mottem tego spektaklu był cytat: „Wszystkie drogi prowadzą do ludzi."
Nadanie sztandaru było inicjatywą państwa Brygidy i Mariana Janetów - tłumaczy dyrektor Maria Franiczek. Ich córka Żaneta chodzi do III klasy naszej szkoły i jest jedną z najlepszych uczennic. Po święcie nadania naszemu gimnazjum imienia Brunona Strzałki zaproponowali ufundowanie sztandaru, a w styczniu był on już przygotowany. Termin tej uroczystości był związany z obecnością prof. Kazimierza Strzałki. Wyjeżdża on często na sympozja zagraniczne i rzadko może być w Lubomi.
Brunon Strzałka, patron gimnazjum i szkoły podstawowej, urodził się w 1912 r. w Lubomi. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, był wieloletnim nauczycielem biologii i geografii w gimnazjach w Rybniku i Raciborzu oraz dyrektorem Liceum dla Pracujących w Raciborzu. W 1977 r. ukazały się jego „Godki i bojki śląskie" a rok później drugi tom - „Godek i bojek śląskich ciąg dalszy".
Już będąc na rencie spotykał się z uczniami szkoły podstawowej w Lubomi - wspomina dyrektor Franiczek. Przekazywał nam informacje na temat naszej małej Ojczyzny, zasiewał szacunek dla śląskiej gwary, tradycji i zwyczajów.
(jak)