Złote Koło
Na ręce przewodniczącej Renaty Korceli złożono z okazji jubileuszu tyle kwiatów, że nie zmieściły się na sali WOKiR-u, musiano wynieść je do kuchni. Prócz kwiatów wręczono też dyplomy uznania od Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych, które z rąk Gerarda Tatarczyka otrzymało KGW oraz honorowa przewodnicząca Maria Chorowska. Obecna przewodnicząca wręczyła zaś dyplomy podziękowania za długoletnią współpracę z kołem wójtowi Jerzemu Grzegoszczykowi, przewodniczącej Wiesławie Tatarczyk-Sitek, długoletnim sponsorom, zespołowi „Mszanianka” oraz WOKiR-owi.
W bajce o złotej rybce wystąpił teatrzyk, prowadzony przez Renatę Szymanek, w tańcach towarzyskich dwie wspaniałe pary z zespołu „El Passo” prezentowały swe umiejętności, a te wokalne zespół „Mszanianka”. Jest to jeden z nielicznych zespołów, który w swym repertuarze wykorzystuje mało znane, ale wspaniałe śląskie pieśni. Wokalnie zaprezentował się również na scenie Sasha Popaz z Jugosławii. Ten ostatni koncert był specjalną niespodzianką dyrektora WOKiR Mirosława Szymanka dla jubileuszowego Koła.
Z PRZESZŁOŚCI
KGW w Mszanie powstało 25 marca 1952 r. jako organizacja działająca w ramach kółka rolniczego, które założyli Wacław Pszenda oraz Gertruda Wita.
Pierwszą przewodniczącą została Leopoldyna Marek, a w skład zarządu weszli ponadto: Anna Śliwa - zastępca przewodniczącej, Wanda Sitek - sekretarz, Anna Stouer - skarbnik oraz Marta Pruszkowska i Romana Godula - członkinie.
Od początku panie, należące do wspomnianej organizacji, organizowały wiele kursów, np. gotowania, kroju i szycia. W 1966 r., podczas obchodów 1000-lecia państwa polskiego na Dniach Wodzisławia Śl. przedstawiły inscenizację obrzędową „Wesela śląskiego”.
Panie zajmowały się także rozprowadzaniem drobnego inwentarza oraz krzewów i drzewek owocowych.
W 1977 r. nastąpiła zmiana osób w Zarządzie. Obowiązki przewodniczącej przejęła Maria Chorowska. W 1985 r. wręczono sześciu paniom, a zarazem matkom, Ordery Serca, tj.: Marcie Kłosek, Łucji Marek, Ludwinie Pawerze, Ludwinie Płaczek, Wandzie Sitek oraz Gertrudzie Sitek.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Marii Chorowskiej doszło też do założenia zespołu śpiewaczego przy KGW, który przyjął nazwę „Mszanianka”. Dziś działa już samodzielnie, pod opieką Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.
Koło KGW, co czyni do dziś, organizowało wiele regionalnych imprez, spotkań edukacyjno-wychowawczych oraz wycieczek krajoznawczo-turystycznych.
Rok 1994 to kolejna zmiana Zarządu. Funkcję przewodniczącej gospodynie przekazały Renacie Korceli. Sprawuje ją do dziś.
(amk)