Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (147) Data wydania: 03.07.02

Samemu nie wolno

Coraz więcej osób chce pozbyć się azbestu. Wnioski o dofinansowanie utylizacji tego materiału można jeszcze składać do końca sierpnia w urzędach miast i gmin naszego powiatu. Usuwaniem azbestu zajmą się wyspecjalizowane firmy, a prowadzenie tego typu prac bez zezwolenia jest zabronione.

Dofinansowanie przedsięwzięcia z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska dotyczy przyszłego roku. Obecnie na ten cel zarezerwowano już 100 tys. zł, jednak Janusz Wyleżych, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska wodzisławskiego Starostwa, obawia się, że pieniędzy może zabraknąć. Koszt utylizacji tony azbestu, czyli ok. 100 m2 eternitu lub 50 m2 płyt, wynosi około 1500 zł. Chęć współpracy z władzami powiatu i samymi mieszkańcami wyraził Bank Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych, jednak okazało się, że kredyty preferencyjne, które oferuje, przeznaczone są jedynie dla samorządów, spółek prawa handlowego i cywilnego, a także jednostek budżetowych. Propozycja zakłada finansowanie przez bank 50 procent inwestycji, a spłata kredytu, którego oprocentowanie w EURO wynosi od 6,5 do 7 proc., może być rozłożona na okres 15 lat. Osoby fizyczne natomiast skorzystać mogą z kredytów komercyjnych, których oprocentowanie nie jest już tak atrakcyjne. Ile azbestu należy zutylizować będzie wiadomo po złożeniu wniosków przez mieszkańców poszczególnych gmin. Utylizacją zajmą się trzy firmy, z Wodzisławia, Turzy Śl. i Katowic, które otrzymały zezwolenia na tego typu działalność. Muszą one wskazać miejsca składowania lub magazynowania azbestu. Trwają także prace nad opracowaniem technologii ponownego wykorzystania tego materiału, a po jego przetworzeniu powstawać mają spoiwa używane do wypełniania wyrobisk górniczych - dodaje J. Wyleżych.

(raj)