Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (149) Data wydania: 17.07.02

Z „Portkami” do Łodzi

Już po raz trzeci Teatr Wodzisławskiej Ulicy zaprezentował się łódzkiej (i nie tylko) publiczności na zaproszenie Marcela Szytenchelma. Podczas Dnia Reymonta wodzisławianie odgrywali jedną z pierwszoplanowych ról i to im przypadło zadanie upomnienia się o nazwanie ulicy Wschodniej imieniem naszego noblisty.

A wszystko odbyło się w bardzo dramatyczny sposób. Tłum uczestników Reymontowskiego święta zgromadził się najpierw przy pomniku pisarza na ul. Piotrkowskiej. Tam aktorzy TWU wciągali przechodniów do wspólnej zabawy - śpiewania kupletów i pląsów. Potem wszyscy ruszyli w kierunku dworca PKP Łódź Fabryczna, skąd odjeżdżał specjalny pociąg retro do stacji Lipce Reymontowskie. I nagle na ulicy Wschodniej oczom rozbawionego tłumu ukazała się dramatyczna scena. Na balkonie jednej z kamienic stał mężczyzna szykujący się do samobójczego skoku w dół. Rozbawiony tłum zamarł zastanawiając się kto to jest i co go skłoniło do tak desperackiego kroku. Okazało się, że to właśnie sam Reymont (w tej roli wystąpił Przemysław Janeta z TWU) domagał się w ten sposób nazwania ulicy jego imieniem. Negocjacji z noblistą podjął się Zbigniew Kalinowski (również z TWU), i to on udzielał potem wywiadów łódzkiej telewizji na temat zasadności przemianowania ul. Wschodniej na Reymonta. To właśnie w tej kamienicy przy ul. Wschodniej mieszkał przyszły laureata literackiej Nagrody Nobla pisząc „Ziemię obiecaną”.

To był tylko jeden z happeningów w wykonaniu TWU podczas Reymontowskiego święta. Kolejnym był „pożar” przed dworcem kolejowym nawiązujący do dwóch słynnych pożarów związanych z Łodzią - tego z „Ziemi obiecanej” oraz tego, w którym „Leciała mucha z Łodzi do Zgierza...” Jana Brzechwy. Rolę strażaka pełnił Witold Bornikowski. Walka z żywiołem zakończyła się oczywiście szczęśliwie i specjalny pociąg retro mógł ruszyć w drogę. W Lipcach Reymontowskich wodzisławski Teatr przedstawił spektakl „Portki Reymonta II”, który zrobił na widzach duże wrażenie. TWU wystąpił tym razem w nietypowej dla siebie scenerii - na estradzie i z mikrofonami. Podczas jednego z poprzednich występów spadł deszcz i ludzie się rozeszli chroniąc przed zmoknięciem.

Wchodziliśmy na scenę z dużym strachem - opowiada Dorota Nowak, reżyser TWU. Ale nagle ludzi zaczęło przybywać i wokół estrady zrobiło się pełno. Poczuliśmy, że jest to publiczność, która na nas czekała i że my właśnie dla niej przygotowaliśmy to przedstawienie. Ludzie byli ciekawi w jaki sposób można przedstawić życie Reymonta. Zapraszając nas Marcel Szytenchelm chciał żebyśmy wystawili „Portki Reymonta” jeszcze raz. Poprzednio był on pokazywany podczas Dnia Reymonta w kawałkach - w kilku różnych miejscach. Nie dla wszystkich było to czytelne. Ja też miałam poczucie niedosytu, chciałam, żebyśmy zagrali ten spektakl w całości, wtedy ma on wartość. I zagraliśmy go w Lipcach Reymontowskich. Było to dla nas dużym doświadczeniem, szczególnie, że graliśmy na scenie i z mikrofonami. My rzadko występujemy w takiej formie. Członkowie Teatru specjalnie się do tego przygotowali. „Portki Reymonta” graliśmy w 2000 r. a teraz wznowiliśmy spektakl na tę imprezę. Zyskał on na tym, że się odleżał i na nowo wzięliśmy go na warsztat.

Przedstawienie wodzisławskiej trupy teatralnej spotkało się z dużym zainteresowaniem i zrobiło dobre wrażenie. Tak samo spodobały się happeningi w wykonaniu młodych aktorów z Wodzisławia. Umieli oni swoim zwyczajem włączyć publiczność do udziału we wspólnej zabawie. Byli gorąco oklaskiwani przez mieszkańców Lipiec i Łodzi oraz gości z całej Polski. Swój udział w spektaklu miało wiele osób: na akordeonie zagrał Jan Ludwik, na skrzypcach - Ilona Bazan, która również występowała jako aktorka, w roli młodego Reymonta zaprezentował się Marcin Milej, jego ojca zagrał Łukasz Skatuła, wystąpili również Justyna Kondziołka, Katarzyna Zambel, Tomasz Szeglowski, Szymon Skatuła oraz Rafał Połednik. Zabawa w Lipcach trwała do rana, a występowały: łódzkie studio teatralne „Słup”, zespoły „Kalina Jazz” i „Okaryna” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wesele Boryny”  z Lipiec. Od lat powojennych ma on w swoim repertuarze inscenizację przedstawiającą właśnie wesele opisane przez Reymonta.

To dla nas ważne, ze zostaliśmy zaproszeni przez Marcela Szytenchelma po raz trzeci - mówi Dorota Nowak. Gdybyśmy nie spełniali swojego zadania to by nas nie zaproszono. Widać potrzebują tam takiej zabawy jaką my prezentujemy.

(jak)