Partnerskie rozmowy
Całościowy program pomocy finansowej, przekazywanej na poszczególne inwestycje, realizowany jest w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004 - 2006. Przewiduje on m.in. tworzenie programów operacyjnych, a także wojewódzkich, na które przeznaczona jest określona kwota dotacji. W przypadku województwa śląskiego jest to 288 mln euro. Należy zaznaczyć, że pieniądze w pierwszej kolejności dotrą do tych inwestorów, którzy mają zamiar prowadzić przedsięwzięcia ponadgminne. Dotacją natomiast nie będą objęte te z nich, których wykonanie opiewa na kwotę mniejszą niż 2 mln euro. Według przyjętego programu priorytetowymi działaniami są inwestycje związane z komunikacją drogową oraz przedsięwzięcia przyczyniające się do poprawy środowiska naturalnego - wyjaśnia Ireneusz Serwotka, prezydent Wodzisławia. Podczas spotkania z przedstawicielem marszałka województwa - Pawłem Syrkiem, które odbyło się 29 lipca w Rybniku, omawiano wnioski dotyczące planowanych inwestycji, które Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego poparł. Wśród nich znalazła się m.in. koncepcja dotycząca budowy Drogi Głównej Południowej, która zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami przebiegać będzie od Raciborza, przez tereny Pszowa, Rydułtów, Wodzisławia i Mszany, a dalej Jastrzębia i Pawłowic do Pszczyny.
Przedstawiciele gmin zrzeszonych w Związku zaakceptowali również budowę kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do modernizowanej oczyszczalni ścieków „Karkoszka”, a także modernizację drogi przebiegającej z Rybnika do Wodzisławia przez Radlin wraz z obwodnicą przy ul. Rybnickiej - Matuszczyka. Na uzyskanie dotacji europejskich ma również szansę przedsięwzięcie związane z modernizacją drogi wojewódzkiej 932, łączącej Wodzisław i Żory wraz z obwodnicą w Wodzisławiu, a także remont stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Mimo tego, że druga z wymienionych inwestycji będzie prowadzona przez jedną gminę i nie została przyjęta przez Związek jest szansa, że dotacje tam dotrą, ponieważ o fundusze Wodzisław wystąpi samodzielnie.
Warto przypomnieć, że Związek został powołany właśnie w celu wspierania przedsięwzięć ponadgminnych. Jego status przyjęty 25 lutego 2002 r. zakłada również wspieranie idei samorządności lokalnej, ochrony wspólnych interesów oraz wymiany doświadczeń i promocji osiągnięć. Na spotkaniu w Rybniku ustalono również, że w siedzibie Związku powstanie biuro koordynacyjne, w którym przedsiębiorcy z gmin należących do Związku będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat możliwości skorzystania z Funduszu Poręczeniowego Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Instytucja ta ułatwia firmom uzyskanie finansowania zewnętrznego poprzez poręczenia zaciąganych przez nie kredytów czy pożyczek.
(raj)