Wieści gminne
Gorzyce
- 22 września odbędą się gminne dożynki w Gorzyczkach. Uroczystości rozpoczną się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym w Gorzycach, która zostanie odprawiona o godz. 10.30. O 14.30 przewidziano zbiórkę uczestników korowodu dożynkowego przed sklepem GS-u. Uroczyste otwarcie dożynek odbędzie się o godz. 15.30. O 16.30 wystąpią mażoretki i orkiestra dęta kopalni „Rydułtowy”, od 18.00 uczestników dożynek bawić będzie kabaret „To nie my”. Od 19.30 rozpocznie się zabawa - „żniwówka” - do której przygrywać będzie zespół „Magnum”.
- 4 października działające w Turzy Śląskiej Stowarzyszenie „Serce przy sercu” organizuje imprezę charytatywną. Dochód z niej zostanie przeznaczony na dokończenie budowy domku dla ubiegłorocznych powodzian, który powstaje w Gorzyczkach. Stowarzyszenie za pośrednictwem Fundacji „Atlas” zaprosiło do gminy Gorzyce jedną z rodzin dotknietych powodzią z Gdańska-Oruni. Straciła ona całkowicie dom w którym mieszkałą oraz swój dobytek a przez rok mieszkałą w hotelu robotniczym. Zdecydowała się na odważną decyzję zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki na drugi koniec Polski. Od lipca mieszkają już w Turzy - tymczasowo w udostępnionym im niezamieszkałym domu - i pomagają w wykończeniu domu w Gorzyczkach. Charytatywna impreza organizowana przez Stowarzyszenie „Serce przy sercu” odbędzie się w miasteczku country w Czyżowicach.
Godów
- W gminie zrezygnowano z organizowania dożynek. Od kilku lat ta tradycyjną imprezę organizowano wspólnie z zaprzyjaźniona czeską gmina Petrovice. Rok temu na dwa tygodnie przed zaplanowanym terminem przygotowania do dożynek zostały zerwane. Impreza nie miała poparcia organizacji działających na terenie gminy, sołtysów i ośrodków kultury.
- Nakładem Wiejskiego Ośrodka Kultury w Skrzyszowie ukazało się drugie wydanie historii tej miejscowości. Opracowanie „Kartki z dziejów Skrzyszowa zostało przygotowane w 1986 r. z okazji 700-lecia wsi. Skromnie wydrukowana książeczka - takie były wówczas czasy siermiężnego socjalizmu - spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Od dawna nie można już jej kupić. Stąd pomysł wznowienia tej pozycji, któtrej autoarmi są Ludwik Piechaczek - obecny wójt Godowa oraz Eugeniusz Tolarz. Tym razem dużo lepszej jakości są fotografie, można też było zamieścić zdjęcia kolorowe i reprodukcje starych widokówek. Inna też jest jakość papieru - o niebo lepsza od tego sprzed kilkunastu lat. Opracowanie zostało uzupełnione o rozdział przedstawiający wydarzenia z historii wsi po 1986 r. Książka znajdzie się w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie gminy. Dzięki temu mieszkańcy Skrzyszowa oraz innych wsi gminy Godów będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o historii lokalnej.