Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (162) Data wydania: 05.03.03

Dyskusja czy pranie mózgu?

„Unia Europejska pomaga tylko tym krajom, które same potrafią sobie pomóc. To nie jest św. Mikołaj, ani pudełko czekoladek, z którego ciągle można brać. Unia Europejska daje i wymaga” - powiedział Łukasz Łata, przedstawiciel Biura Integracji Europejskiej  Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Śląski wraz z burmistrzem Rydułtów zorganizowali spot-kanie na temat Unii Europejskiej. Do powiedzenia „tak” w czasie referendum mieli przekonywać przedstawiciele Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, niestety z władz państwowych nikt do Rydułtów nie przyjechał, a pracownicy Biura Integracji Europejskiej, działającego przy Wojewodzie Śląskim nie byli zbyt dobrze zorientowani w temacie. Z ramienia gminy spotkanie prowadził Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Rozwoju i Integracji Europejskiej.

Tematem spotkania miały być trzy problemy: „Młodzi, a Unia Europejska”, „Obszary aktywności gospodarczej” i „Ochrona środowiska - gospodarka ściekami”. Zarówno młodzież, jak i dorośli przybyli na spotkanie, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Kiedy jednak usłyszeli tylko ogólniki, część osób zaczęła już w trakcie trwania spotkania opuszczać salę.

Na spotkaniu byli obecni zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Każda ze stron przygotowała wiele pytań. Młodzież głównie chciała się dowiedzieć, jakie czekają ich perspektywy, w jakim kierunku warto się kształcić. Ta grupa wiekowa prawie jednogłośnie opowiadała się za przystąpieniem do UE. Przedstawiciele Biura Integracji przedstawili im ogólne zasady działania takich programów edukacyjnych jak: Socrates, Leonardo da Vinci i Młodzież. Bardziej kłopotliwe pytania zadawali dorośli. Jedno z nich dotyczyło podwyżki cen artykułów spożywczych po wejściu do UE, były to dane opublikowane w jednej z ogólnopolskich gazet, niestety przedstawiciele Biura Integracji tych danych nie znali. Przekonywali oni jedynie, że wzrost cen będzie stopniowy. Nie potrafili oni także dokładnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyszłości gmin górniczych, a to bardzo interesowało zebranych, bo przecież Rydułtowy właśnie do takich gmin się zaliczają. Wiemy, że nie ma innej możliwości, jak wstąpić do UE. W kraju dzieje się coraz gorzej, dla młodych nie ma perspektyw. Co UE chce nam faktycznie dać? - pytał Zbigniew Szurek, radny miasta. Jeżeli powiemy „nie” UE, to będziemy państwem stowarzyszonym, nadal będziemy mogli korzystać z takich funduszy jak PHARE, ISPA, SAPARD. Pan pyta, co UE chce nam faktycznie dać. To nie jest św. Mikołaj, ani pudełko czekoladek, a którego ciągle można brać. Unia Europejska daje i wymaga. UE nie da pieniędzy na zasił-ki, emerytury, ale na dokształcanie i przekwalifikowanie - powiedział Ł. Łata. Trzeba samemu wychodzić z inicjatywą, nikt do nas nie zapuka i nie powie, tu macie kilka milionów i zróbcie to i to - dodał Wojciech Mąsior, konsultant Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Co się zmieni dla emerytów i dla przeciętnego zjadacza chleba? - pytał Arkadiusz Skowron. Nagle nie zmieni się świat, listonosz nie przyniesie dwa razy większej emerytury. Polityka socjalna zostanie nadal w kompetencjach państwa - powiedział Ł. Łata. Rolnicy zapytali oczywiście o dopłaty do rolnictwa, dlaczego są niższe niż w innych krajach? Przedstawiciele UE twierdzą, że w Polsce są niższe koszty wyprodukowania - odpowiedział W. Mąsior. Pytań było wiele, część osób uzyskała odpowiedzi, zaś inni byli niezadowoleni. Mnie tu zaproszono na dyskusję, a nie na pranie mózgu - powiedział zbulwersowany dyskusją jeden z gości.

Beata Palpuchowska